Dodana: 25 lipiec 2022 11:32

Zmodyfikowana: 25 lipiec 2022 11:32

WERTEP ruszył w trasę!

XIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP’2022 rozpoczął się w piątek (22 lipca) w Hajnówce. Podczas trzytygodniowej teatralnej wędrówki po Podlaskiem zostanie zagranych prawie 80 spektakli.

Ludzie siedzą na trawie.

Początek był w iście włoskim stylu, zarówno jeśli chodzi o pogodę (temperatura przekraczała 30 stopni), jak i osobę wykonawcy. Luigi Ciotta, komik i żongler, wystąpił z przedstawieniem Wszystko w walizce” i wprawił zgromadzoną widownię w nastrój lekkich, wesołych, włoskich wakacji. Po nim także kuglarski spektakl pt. „In”, zaprezentował Sanches Alessi z Argentyny, wywołując salwy śmiechu.

Aneta Bondar z Siedlec wraz z 9-letnim synem włóczy się - jak mówi - za Wertepem od czterech lat i uważa, że ma on też wymiar terapeutyczny.

- Wszyscy jesteśmy zbyt spięci. Tutaj z każdym dniem coraz bardziej się rozpinam, luzuję. Patrząc z perspektywy trawy, rzeczy wracają do właściwych proporcji – żartuje. – Artyści przekazują nam także leczniczą autoironię i pochwałę niedoskonałości, bardzo mi osobiście potrzebną. Z niecierpliwością czekam na „Plan lekcji” A3Teatr. To spektakl, który już raz widziałam, ale chcę zobaczyć go ponownie, bo przewidział koniec klasycznego szkolnictwa.

Wertepową publiczność, zgromadzoną w pięknym plenerze dębowego parku kolejowego w Hajnówce, przywitał dyrektor artystyczny Festiwalu Dariusz Skibiński. Powiedział, że ma nadzieję, iż będzie to WERTEP zaskoczeń.  Pierwszym z nich jest fakt, że Festiwal trwa nie dwa, jak zwykle, ale trzy tygodnie. Po drugie, spektakle wystawiane będą w nietypowych plenerach - na prywatnych działkach, np. w Policznej czy Długim Brodzie.

- Ich właściciele to nasi przyjaciele, którzy od lat kibicują Festiwalowi, a teraz postanowili zaangażować się na całego – mówi Dariusz Skibiński. – Zagramy też w lesie. Hajnowskie nadleśnictwo udostępniło nam w najbliższy piątek (29 lipca) scenę na terenie Kolejek Leśnych. W tym roku zobaczymy też wielu nowych ciekawych artystów z Polski i zagranicy. Zaskoczeniem mogą być też tegoroczne aerospektakle – grane na drzewie, tańczone na jedwabnych szarfach. Program jest naprawdę bogaty.

We wtorek (26 lipca) o godz. 11.00 WERTEP zaprasza chętnych do Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury na warsztaty robienia lampionów, które kontynuowane będą też kolejnego dnia (obowiązują zapisy). Nocne rozświetlone parady to znak rozpoznawczy Festiwalu.

- Następnego dnia, w czwartek, każdy ze swoim lampionem będzie mógł wziąć udział w spektaklu „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej”. Razem przejedziemy po parku miejskim w Hajnówce – dodaje Dariusz Skibiński.

W sobotę (23 lipca) WERTEP zatrzymał się w przy plaży w Starym Dworze (gmina Narewka), w niedzielę (24 lipca) ruszy do Drohiczyna. Na następny weekend przenosi się do Hajnówki i okolicznych wsi (29 lipca), do przystani w Narwi (30 lipca) i do parku Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim (31 lipca). Na początku sierpnia zawita do Białowieży (5 sierpnia), Orli (6 sierpnia). Finał Festiwalu odbędzie tradycyjnie w Hajnówce (7 sierpnia).

Wstęp na wszystkie spektakle i wydarzenia jest bezpłatny.

 

źródło: WERTEP'2022
oprac.: Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook