Dodana: 28 luty 2017 09:55

Zmodyfikowana: 28 luty 2017 09:55

"Trzy odsłony namiętności" Walentyny Igoszyny w OiFP

Gwiazdą piątkowego koncertu „Trzy odsłony namiętności”, który odbędzie się 3 marca o godz. 19.00 w Sali koncertowej przy ul. Podleśnej, będzie Walentyna Igoszyna. W wieku zaledwie 14 lat zdobyła w 1993 roku I nagrodę w Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, w 1997 – I nagrodę w Konkursie Pianistycznym im. Siergieja Rachmaninowa w Moskwie, następnie w 2003 została finalistką Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz laureatką II nagrody w Konkursie José Iturbi w Walencji (Hiszpania) w 2006. Była finalistką warszawskiego Konkursu Chopinowskiego w 2000, w którym uzyskała I wyróżnienie. Występuje na estradach renomowanych festiwali i w najsłynniejszych salach Europy.

Ilustracja do artykułu PLAKAT-3marca_2017.jpg

– Kilkakrotnie z nią występowałem, m.in. z I, CULTURE Orchestra, i za każdym razem byłem pod wrażeniem jej talentu – opowiada o pianistce Paweł Kotla, kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent OiFP. – Uważam, że nie ma na świecie pianisty, który wykonałby „Rapsodię na temat Paganiniego“ Sergiusza Rachmaninowa lepiej niż ona.

W Białymstoku Walentyna Igoszyna zaprezentuje właśnie ten utwór, który Rachmianinow, znakomity kompozytor, dyrygent i pianista, nazwany „ostatnim Mohikaninem rosyjskiej muzyki”, złożył hołd włoskiemu wybitnemu kompozytorowi-wirtuozowi oraz Symfonię d-moll Césara Francka oraz poemat symfoniczny „Don Juan” Richarda Straussa. Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Opery I Filharmonii Podlaskiej pod batutą Pawła Kotli.

KONCERT SYMFONICZNY

TRZY ODSŁONY NAMIĘTNOŚCI

3 MARCA 2017

Sala koncertowa | ul. Podleśna 2 | godz. 19.00

Richard Strauss (1864–1949)

Poemat symfoniczny „Don Juan” op. 20

Sergiusz Rachmaninow (1873–1943)

Rapsodia na temat Paganiniego op. 43

César Franck (1822–1890)

Symfonia d-moll

Lento. Allegro non troppo

Allegretto

Allegro non troppo

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Paweł Kotla dyrygent

Walentyna Igoszyna fortepian

 

PAWEŁ KOTLA

Absolwent dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (R. Dudek, B. Madey), muzykologii Uniwersytetu w Oksfordzie (A. Parrott) i kursów mistrzowskich w Wiedniu, Sienie, Innsbrucku oraz u legendarnego prof. J. Panuli. Od 1997 r. mieszka w Londynie, gdzie był m.in. dyrygentem London Symphony Orchestra. Twórca i pierwszy szef artystyczny I, CULTURE Orchestra, oficjalnej orkiestry polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Asystent światowej klasy dyrygentów (Sir C. Davis, V. Gergiev, Sir S. Rattle, Sir N. Marriner, Y. Temirkanov). W latach 1996–1998 dyrektor artystyczny Oxford University Philharmonia, 1997–1998 dyrygent przy słynnym Wydziale Operowym Guildhall School of Music and Drama w Londynie. W 2008 roku jako jedyny dotąd polski dyrygent wystąpił z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, otwierając uroczystości obchodów jego 50-lecia. Dyrygował niemal wszystkimi polskimi filharmoniami, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Narodową, Polską Orkiestrą Radiową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Operą na Zamku w Szczecinie, Warszawską Operą Kameralną, Orquestra Sinfônica Municipal de São Paulo, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Filharmonią Petersburską, Drottningholms Barockensemble, City of Birmingham Symphony Orchestra, Narodową Orkiestrą Ukrainy, Państwową Filharmonią Białorusi, Narodową Orkiestrą Kameralną Gruzji, London Mozart Players. Koncertował m.in. w Ópera São Paulo, Opera Monte-Carlo, Filharmonii Narodowej, Operze Narodowej Ukrainy, Berwaldhallen w Sztokholmie, Filharmonii Berlińskiej, Operze Królewskiej w Madrycie, Filharmonii Petersburskiej, Konserwatorium Królewskim w Brukseli, Barbican Centre, Royal Albert Hall i Royal Festival Hall w Londynie. Jego nagrania transmitowały stacje radiowe w Szwecji, Słowenii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W 2007 roku wygrał konkurs Fundacji Murray-Smith Laird i został zaproszony do współpracy z London Symphony Orchestra w ramach prestiżowego programu Sir C. Davisa. Juror Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego i konkursu Młody Muzyk Roku Eurowizji. W 2016 roku otrzymał Złotą Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego. Od 2016 roku kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej.

facebook