Święto Polskiej Muzyki i Plastyki – 15.05
W sobotę (15.05) przypada Święto Polskiej Muzyki i Plastyki. Celem święta jest upowszechnianie polskiej kultury i sztuki oraz wspieranie i promocja artystów-plastyków i artystów-muzyków. Tworzą oni dziedzictwo kulturowe Polski przekazywane kolejnym pokoleniom.
Od wieku sztuka oddziaływała i kształtowała społeczeństwo. A dorobek polskich artystów jest znany i doceniany na całym świecie. Od 1927 roku, co 5 lat, jest organizowany w Warszawie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. W Polsce i na świecie organizowane są wielkie wystawy artystyczne poświęcone polskiej sztuce. Nasi artyści prezentują swoje prace w czasie największych światowych wystaw – od Berlina poprzez Sao Pauli i Sydney po Nowy Jork.
Związek Polskich Artystów Plastyków jest największym stowarzyszeniem twórców w naszym kraju. Został założony już w 1911 roku w Krakowie. Obecnie Zrzesza ponad 7 tysięcy osób o różnych specjalnościach, jak np. – malarstwo, grafika, rzeźba, ceramika, szkło, scenografia, itp. Zwiążek posiada 22 okręgi w największych miastach Polski i prowadzi działalność wystawienniczą w kilkudziesięciu galeriach sztuki.
Natomiast twórców sztuki muzycznej zrzesza Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, które powstało w 1956 roku. Celem tej organizacji jest tworzenie warunków rozwoju życia muzycznego, sprawowanie ochrony dorobku artystycznego polskich muzyków oraz zarządzanie powierzonymi Stowarzyszeniu prawami do artystycznych wykonań utworów muzycznych.
Święto Polskiej Muzyki i Plastyki ma za zadanie nie tylko rozpowszechniać polską sztukę, ale jest również doskonałą okazją, aby zastanowić się nad rolą, jaką odegrał ona w życiu pojedynczych jednostek i całych polskich pokoleń.
oprac.: Jerzy Górko