Dodana: 7 lipiec 2020 11:13

Zmodyfikowana: 7 lipiec 2020 11:23

Suchowola. Europarada Orkiestr Dętych online - 11.07

Europarada Orkiestr Dętych w Centrum Europy to międzynarodowy festiwal młodzieżowych orkiestr dętych z siedemnastoletnią tradycją. Do Suchowoli zjeżdżały zespoły z terenu całej Europy. Dwudniowe święto muzyki skupiało corocznie rzesze publiczności. W tym roku festiwal będzie miał nieco inną formułę. Już w najbliższą sobotę (11.07) uczestnicy wystąpią na wirtualnej scenie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Suchowoli.

Ilustracja do artykułu unnamed.jpg

Ograniczenia wprowadzone w związku panującą epidemią uniemożliwiły organizację XVIII Europarady Orkiestr Dętych w formie festiwalu plenerowego.

Dlatego organizatorzy postawili na przeprowadzenie imprezy w formie online – na fejsbukowym profilu Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki (GOKSiT) w Suchowoli.

.

Udział w przedsięwzięciu zapowiedziały orkiestry z: Novorosyjska (Rosja), Czernihova (Ukraina), Porzecza (Białoruś), Grobli (woj. małopolskie) oraz gospodarze wydarzenia: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Suchowoli i Zespół Absolwentów Orkiestry z Suchowoli.

Wydarzenia odbędzie się w najbliższą sobotę (11.07) o godz.19.00.
Otwarcie festiwalu odbędzie się na żywo, w miejscu, w którym zawsze Europarada rozpoczynała się do tej pory, czyli z parku miejskiego im. ks. Jerzego Popiełuszki. 
Festiwal tradycyjnie otworzy burmistrz Suchowoli, następnie będą połączenia “na żywo” z dyrygentami  orkiestr  w kraju i zagranicą. Zostaną zaprezentowane  utwory orkiestr oraz pokazy mażoretek, specjalnie nagrane i zmontowane na tegoroczny festiwal.
- Bardzo ważnym elementem naszego festiwalu będzie występ Euroorkiestry, czyli zespołu złożonego z instrumentalistów w poszczególnych orkiestr krajów uczestniczących w festiwalu – informują organizatorzy - Podczas wydarzenia planujemy także wyemitować małą retrospekcję z poprzednich edycji festiwalu, wspomnienie jego twórcy Jerzego Zdanewicza oraz wręczyć nagrodę jego imienia dla osoby wyłonionej przez specjalną kapitułę.

Poszczególne fragmenty festiwalu będą wzbogacone komentarzem konferansjera.

Festiwal będzie transmitowany na Ukrainie, Rosji, Białorusi (tłumaczona na j. rosyjski) i oczywiście w Polsce.
Zapraszamy: 11 lipca, godz. 19.00 – profil fb Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki 

Festiwal odbywa się przy wsparciu finansowym samorzadu województwa podlaskiego. 

źródło: GOKSiT w Suchowoli
oprac. Aneta Kursa

 

facebook