Dodana: 15 styczeń 2019 10:03

Zmodyfikowana: 15 styczeń 2019 10:03

„Srebrni pradziadkowie” - wystawa fotografii w Galerii im. Sleńdzińskich

100-letni aparat i młodsze niemal o 90 lat dziecko. W ramach projektu „Srebrni pradziadkowie” uczniowie szkoły podstawowej wcielali się w role swoich przodków. Zdjęcia wykonano zabytkowym aparatem. Efekt wspólnej pracy uczniów z pomysłodawcą projektu Andrzejem Górskim można będzie zobaczyć 20 stycznia w Galerii im. Sleńdzińskich przy Legionowej. Początek wernisażu o godz. 12.00.

Ilustracja do artykułu srebrni pradziadkowie.jpg

Cisza wolno obracających się mosiężnych mechanizmów i pełne chichotów komentarze: „przecież tu widać do góry nogami”. Ospałość drewna i niecierpliwość palców przyzwyczajonych do tabletu. Rezultatem tego połączenia są fotografie uczniów klas II–IV szkoły podstawowej, wykonane pod opieką artystyczną Andrzeja Górskiego, w ramach zajęć prowadzonych w Akademii Sukcesu Nasza Szkoła w Białymstoku. – tak do obejrzenia wystawy zachęcają organizatorzy

Gdy do fotografa wybierali się nasi dziadkowie i pradziadkowie, nie myśleli o publikacji na Facebooku. Ich „medium społecznościowym” był  oprawiony portret czy album oglądany wspólnie podczas rodzinnych spotkań. Nie wszystkie zdjęcia się zachowały, a niektóre z twarzy pradziadków pozostają nadal nieznane.

Uczniowie biorący udział w tym niezwykłym projekcie dowiadywali się kim byli ich krewni: żołnierzami, lekarzami, nauczycielami, docierali do rodzinnych anegdot, by na ich kanwie powstały wyjątkowe zdjęcia.

 By nadać fotografiom wygląd sprzed 100 lat korzystano z autentycznego aparatu, który pracował w cieszyńskim atelier. Współczesne twarze zostały utrwalone za pomocą receptury pochodzącej z lat 50.  XIX wieku. Ostatni etap to uzyskanie cieniutkiej, srebrnej warstewki, przyklejonej do szkła, na której zapisano sfotografowaną twarz dziecka.

Pomysłodawca i realizator projektu: Andrzej Górski (www.wetcollodion.wordpress.com)

Koordynatorka wystawy: Katarzyna Hryszko

Wstęp na wystawę bezpłatny.

oprac. AŁ
na podst. mat. org. galeriaslendzinskich.pl
fot. galeriaslendzinskich.pl

facebook