Dodana: 11 grudzień 2018 14:08

Zmodyfikowana: 11 grudzień 2018 14:08

Spotkanie ze sztuką Piotra Pawlenskiego w Arsenale

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza 13 grudnia na ostatnie spotkanie z cyklu „I shot Andy Warhol. Cykl o sztuce performance” poświęcone rosyjskiemu artyście Piotrowi Pawlenskiemu. Początek o 18.00. Wstęp wolny.

Ilustracja do artykułu Piotr Pawlenski, Szew, 2012, fot. Gleb Haski.jpg

Spotkanie poprowadzi Michał Łukaszuk.

Jak określić osobę, która zaszywa sobie usta, przybija genitalia do bruku, leży nago na ulicy owinięta w kokon z drutu kolczastego? Wariat? Z tego rodzaju stygmatyzacją radykalnych, performatywnych aktów protestu i używaniu psychiatrii do walki z opozycją polityczną Piotr Pawlenski zmaga się w kolejnej ekstremalnej pracy – nacina sobie ucho, siedząc na dachu Państwowego Naukowego Centrum Społecznej i Sądowej Psychiatrii im. W. P. Serbskiego w Moskwie. Przy bardziej dogłębnej analizie działań Pawlenskiego zaczniemy się zastanawiać, kto tu właściwie zwariował i czy uczyniona widzialną przemoc wymierzona w ciało performera nie odsłania dużo bardziej brutalnej, ukrywanej i długofalowej przemocy władzy wobec obywateli. Pawlenski to artysta ryzyka, wyrzuca performance z bezpiecznej przestrzeni galerii sztuki i umieszcza ją w zdominowanej przez dyktaturę przestrzeni publicznej. Prowokuje, budzi opór – jego obecność i działanie staje się radykalnym manifestem ciała, które pozbawione języka, jako jedyne jest w stanie odwrócić porządek skonolonizowanego przez władzę spojrzenia. O tym jak performance może stać się skutecznym narzędziem aktywizmu politycznego i ile ryzykuje artysta, testując granice reżimu, opowiemy na ostatnim spotkaniu cyklu wykładów.

Więcej o całości cyklu:
Jak głęboki wpływ na współczesne media ma sztuka współczesna? Czym jest wideo-art i sztuka performance? Jaki ma związek z teatrem i rytuałem? Dlaczego, często nie wiedząc o tym, posługujemy się jej estetycznym imaginarium? Na te pytania odpowie cykl spotkań o twórczości ikonicznych dla współczesności artystów: Andy’ego Warhola, Mariny Abramowić i Piotra Pawlenskiego.

https://galeria-arsenal.pl/wydarzenia/i-shot-andy-warhol-cykl-wykladow-o-sztuce-performance

materiał: Galeria Arsenał w Białymstoku

facebook