Spotkanie z żywą historią w Mielniku – wystawa etnograficzna „Za dziada, pradziada.... w wiejskiej chacie”
Narzędzie do tkania, sierpy, zabytkowy kredens oraz łóżeczko – m.in. takie eksponaty można podziwiać w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej (ODZM) - Muzeum w Mielniku. Eksponaty użytku codziennego, które kiedyś służyły miejscowych mieszkańcom, teraz można oglądać na wystawie czasowej do końca września.
Kolekcja pamiątek ściśle związana jest z przeszłością Ziemi Mielnickiej.
– W patio na zewnątrz można podziwiać etnografię, czyli podlaską chatę – to, jak kiedyś faktycznie wyglądały wnętrza podlaskich domostw. Są to eksponaty użytku codziennego. Większość z nich pochodzi od naszych mieszkańców – mówił Michał Baranowski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku.
Instytucja gromadzi eksponaty od 10 lat – od takiego czasu organizowana jest wystawa „Za dziada, pradziada.... w wiejskiej chacie”.
Najstarszy z zabytków dostępnych w Muzeum to XII wieczna łódź dłubanka. Wykonana została z jednego kawałka pnia dębowego. Została znaleziona na rzece Bug przez mieszkańca Gminy Mielnik.
To tylko jedna z wystaw, które są w ODZM. Odwiedzający mogą zobaczyć także kolekcję 69 prac wybitnego twórcy sztuki współczesnej Henryka Musiałowicza, obrazy Ignacego Pieńkowskiego oraz wystawę: „Ksiądz Henryk Kazimierowicz – przyjaciel Witkacego. Mielnik 1932-1934”.
Jest też coś dla kinomanów – stroje i rekwizyty z filmów: „Ogniem i Mieczem”, „1920. Bitwa Warszawska” oraz „Stara Baśń. Kiedy Słońce było bogiem”.
– Stroje, które posiadamy to oryginały, które znajdowały się na planach filmowych i można podziwiać je tylko tutaj w Mielniku. W tej chwili wewnątrz budynku można zobaczyć wystawę z Bitwy Warszawskiej – zaznaczył Michał Baranowski.
Tym, co wyróżnia Muzeum w Mielniku, jest wystawa prac lokalnych artystów – „Artyści Mielnika”. Od lat pokazuje twórczość osób, które mieszkają i tworzą na mielnickiej ziemi.
– Mielnik jest jedną ze starszych miejscowości województwa podlaskiego, dlatego warto ją odwiedzić. Można tu podziwiać Górę Zamkową, tarasy widokowe, przepiękną scenerię, a także zgłębić historię. Godna polecenia jest także Odkrywkowa Kopalnia Kredy. Mielnik ma wiele do zaoferowania – zachęcał Michał Baranowski.
Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum w Mielniku (ODZM) jest oddziałem Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku. Czynny jest od poniedziałku do piątku od 8 do 16 oraz w weekendy od 10 do 18. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej instytucji.
Paulina Tołcz
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Kamil Timoszuk