Dodana: 19 czerwiec 2020 14:07

Zmodyfikowana: 19 czerwiec 2020 14:07

SOK zaprasza na warsztaty tkackie! Pierwsza część dostępna online

Chcecie poznać podstawy tkactwa? Nauczyć się nowej umiejętności, jaką są techniki tkackie? Suwalski Ośrodek Kultury (SOK) rozpoczyna realizację projektu pn. „Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać wielonicielnicową tkaninę lnianą”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsza część warsztatów odbędzie się w sieci w ramach cyklu filmów edukacyjnych dostępnych na kanale YouTube SOK.

Ilustracja do artykułu SOK warsztaty tkackie z Sabiną Knoch 2020 fot. Kamil Jutkiewicz (2).jpg

Tradycja uprawiania tego rzemiosła zanika. Suwalszczyzna słynęła dawniej z tradycji tkackich przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Dlatego celem inicjatywy jest przypomnienie środowisku lokalnemu podstawowych technik tkactwa, aby dorobek kulturowy naszych przodków nie został zapomniany.

Z uwagi na pandemię teoretyczna część warsztatów będzie realizowana w formie nauki zdalnej. Spotkania, zarówno te wirtualne, jak i praktyczne, poprowadzi ostatnia czynna tradycyjna tkaczka tkaniny wielonicielnicowej, dwuosnowowej i sejpaków z Suwalszczyzny – Sabina Knoch ze Szczepek koło Nowinki.

Już niebawem na kanale YouTube SOK pojawią się filmy, w których mistrzyni tkactwa opowie, z czego składa się krosno, jakie jest przeznaczenie poszczególnych części i jakie nazwy nosiły one w gwarze dawnej Suwalszczyzny. Dowiemy się jakie stosowano przędze i barwniki, poznamy tradycyjne wzory techniki wielonicielnicowej, a nawet zaprojektujemy własne. Pierwszy odcinek będzie można zobaczyć jeszcze w czerwcu.

Intensywne zajęcia praktyczne rozpoczną się w Pracowni Regionalnej (Tkackiej) SOK w siedzibie przy ul. Noniewicza 71 we wrześniu. W planie są także spotkania z tkaczkami i nieodpłatne warsztaty prostych technik tkackich dla uczniów suwalskich szkół, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli.

Szczegółowych informacji o projekcie udziela Magdalena Zielińska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego SOK.

Projekt "Mistrzyni Sabina Knoch uczy tkać dwunicielnicową tkaninę lnianą" otrzymał dofinansowanie z programu KULTURA I TRADYCJA 2020.

 

źródło/fot.: Suwalski Ośrodek Kultury

oprac. Cezary Rutkowski 

***

Sabina Knoch urodziła się w 1952 roku we wsi Szczepki. Od najmłodszych lat pomagała matce Stanisławie przygotowywać nici i krosna do tkania. Mama pani Sabiny tkała całe życie – worki, chodniki, prześcieradła, płótno na koszule. Jeszcze przed wojną umiała tkać sejpaki – najpierw na wąskich krosnach, a później na szerokich. Samodzielnie tkać zaczęła w 1977 roku na zamówienie rodziny i sąsiadów. Tworzy chodniki, kilimy, sejpaki (wywodzące się z tradycji litewskiej), tkaniny wielonicielnicowe i dwuosnowowe oraz sejpaki. Jest jedną z nielicznych już tkaczek wykonujących tkaniny o lokalnych wzorach tradycyjnych. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem technicznym. Bierze udział w festynach i kiermaszach. Na różnego rodzaju pokazach tkactwa ludowego prezentuje technikę pracy przy krośnie oraz własnoręcznie wykonane wyroby. Edukuje młodzież i dorosłych w Suwalskim Ośrodku Kultury. Prace Sabiny Knoch znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Suwałkach. 

facebook