Dodana: 3 wrzesień 2019 10:28

Zmodyfikowana: 3 wrzesień 2019 10:28

„Schola Cantorum Bialostociensis” najlepsza w Macedonii

Dwunasta edycja Ohrid Choir Festival w Macedonii Północnej zakończona wielkim sukcesem białostockiego chóru. „Schola Cantorum Bialostociensis” pod dyrekcją dr hab. Anny Olszewskiej jako jedyny chór jednorodny znalazła się w gronie pięciu finalistów konkursu.

Członkinie chóru na tle ścianki z logo województwa prezentują dyplomy.

W festiwalu wzięło udział 28 chórów z Turcji, Serbii, Macedonii Północnej, Węgier, Rumunii, Chorwacji, Danii i Polski. Międzynarodowe jury w składzie: Zapro Zaprov (Macedonia Północna), Josef Surovik (Czechy), Denitsa Uzunova (Bułgaria), Anna Grabowska-Borys (Polska), Bülent Halvasi (Turcja) przyznało „Scholi Cantorum Bialostociensis” następujące nagrody i wyróżnienia:

  • I miejsce,
  • Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu muzyki współczesnej (Marcin Gumiela – Facta es Lux),
  • Nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu (Anna Olszewska).

W czasie podróży chór koncertował również w kościele Św. Piotra Apostoła w Belgradzie (Serbia) oraz  kościele Św. Cyryla i Metodego w Ochrydzie (Macedonia Północna). Chórzystki spotkały się także z ambasadorami Rzeczypospolitej Polskiej w Serbii i Macedonii Północnej.

Ten niezwykle bogaty w wydarzenia artystyczne i turystyczne wyjazd Chóru Żeńskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku był możliwy dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Województwa Podlaskiego.


(oprac. bm)

facebook