Dodana: 16 wrzesień 2019 14:36

Zmodyfikowana: 16 wrzesień 2019 14:36

PustoStan – o bezdomności i „domności”

Monodram stypendysty Marszałka Województwa Podlaskiego Rafała Pietrzaka już wkrótce w Białymstoku. Autor w spektaklu oddaje głos nie tylko bezdomnym, ale i ludziom, dla których dom jest ważną wartością lub symbolem poczucia przynależności.

Mężczyzna w czarnym swetrze i czapce. Jego postać prześwituje. Za nią ściana szarego budynku. Na tle zdjęcia napisy informacyjne.

Idea spektaklu zrodziła się podczas współpracy z osobami bezdomnymi, podopiecznymi Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia „ Eleos” w Białymstoku, przy powstawaniu filmu dokumentalnego Eleos: Twoja Historia. W trakcie licznych spotkań i kilkugodzinnych wywiadów z bezdomnymi, zrodziły się pytania o to czy istnieją realne korzenie bezdomności, mówiąc w skrócie: dające się sformułować powody bezdomności wynikające z ludzkiej tożsamości. W konsekwencji myśli twórcy spektaklu powędrowały w kierunku „domności”, a dalej w kierunku domu. Co to jest dom, a co to jest „ domność”. Domność z domu wyrasta, a dom na domności rośnie. Jak owoc i ziarno. Domność to jest wszystko to, co chcemy pamiętać i co chcemy zapomnieć kiedy wspominamy dom. Domność to jest to, o czym myślimy z miłością lub żalem, kiedy wspominamy dom. Domność to jest to, co z domu naszego starego do domu nowego zabieramy, ale i to co zdecydowanie przed drzwiami naszego nowego domu zostawiamy. W konsekwencji jest to też nasza umiejętność tworzenia domu, potencjał. To z domności budujemy nasze domu, nie z cementu. Na tym gruncie w gruncie rzeczy.

Spektakl został zrealizowany m.in. dzięki stypendium artystycznemu Marszałka Województwa Podlaskiego.

Monodram można będzie obejrzeć 18 września w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku o godz. 19:00. Wejściówki w cenie 20 zł do nabycia tuż przed spektaklem.

oprac. ms

 

Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Rafał Pietrzak

Muzyka: Michał Chrzanowski

Scenografia i Lalki : Aleksandra Miska

Marionetka: Mateusz Tymura

Projekcja: Wojtek Żukowski, Anna Żukowska

 

facebook