Dodana: 4 wrzesień 2020 16:01

Zmodyfikowana: 4 wrzesień 2020 16:01

Narodowe Czytanie „Balladyny”

„Balladyna” Juliusza Słowackiego została wybrana lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. Ogólnopolskie czytanie utworu z udziałem Pary Prezydenckiej w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się 5 września 2020 roku. W Podlaskiem, czytanie Balladyny odbędzie się m.in. na Placu Tadeusza Kościuszki w Supraślu. Na wydarzenie zaprasza Książnica Podlaska i marszałek Artur Kosicki. Czytanie „Balladyny” w Supraślu rozpocznie się o godz. 16.00.

Ilustracja do artykułu ikona.png

W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele władz samorządowych, świata kultury, mieszkańcy Supraśla oraz województwa podlaskiego. W programie m.in.: wręczenie nagród laureatom konkursu poetyckiego „Katyń – słowo i pamięć” i kiermasz książek za 1 zł i inne atrakcje. Scenariusz wydarzenia przygotowała Justyna Godlewska-Kruczkowska – aktorka Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Obchody akcji Narodowe Czytanie 2020 w Supraślu poprowadzi Dominik Sołowiej – dziennikarz, publicysta i krytyk literacki. 
Honorowy patronat nad akcją Narodowe Czytanie 2020 objęła Para Prezydencka. 

Do ogólnopolskiej akcji włączają się też inne instytucje z naszego regionu, m.in. Grajewskie Centrum Kultury. Jeden z najsłynniejszych polskich  dramatów romantycznych będzie czytany w grajewskim Parku Solidarności 9 września. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00. i  będzie połączone z występem artystycznym Andrzeja Poniedzielskiego, który też poprowadzi czytanie dramatu Juliusza Słowackiego.
 

***
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

oprac. Aneta Kursa

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook