Dodana: 28 wrzesień 2020 09:46

Zmodyfikowana: 26 luty 2021 08:50

Łomża. Po raz 31. wręczono nagrody i medale im. Zygmunta Glogera

Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (PMKL), to jedna z osób wyróżnionych przez kapitułę Nagrody i Medalu im. Zygmunta Glogera. Uroczysta gala, w której wziął udział także wicemarszałek Marek Olbryś, odbyła się w piątek (25.09) w Centrum Kultury w Łomży.

Wiceminister kultury Magdaleny Gawin i dyrektor Artur Gaweł trzymają oprawiony medal.

 - Nagrody glogerowskie to bardzo ważna „instytucja” na mapie województwa podlaskiego. Regionu, który - przypomnę - należy w kraju do pierwszej trójki pod względem nakładów na kulturę. Szczególnie cenne jest to, że inicjatywa dotyczy zjawisk ogólnopolskich, ale też lokalnych. Warto spotykać się w tak różnorodnych gronie, jakie reprezentują laureaci, różnimy sie przecież od siebie. „Stopka” pokazuje nam od ponad 30 lat jak różnić się pięknie, jak prowadzić dialog - powiedział podczas uroczystości Marek Olbryś.

Szczególne gratulacje skierował do Artura Gawła, dyrektora Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, czyli instytucji „marszałkowskiej”, który znalazł się w gronie nagrodzonych i przypomniał, że trwają prace nad przyjęciem pod opiekę samorządu kolejnej kulturalnej „perły” regionu - Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.

- Żyjemy w naprawdę ciekawym regionie. Warto tym się tym chwalić zwłaszcza w czasach, gdy szukamy swoich korzeni. Bardzo się cieszę, że chodzi o nagrodę Zygmunta Glogera. Ja naprawdę mam na biurku i sięgam po jego „Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w danej Polsce” czy „Encyklopedię Staropolską” - zaznaczył Artur Gaweł.

Dyrektorowi PMKL przyznano nagrodę trzeciego stopnia (7 tys. zł) ex aequo z filią Muzeum Krakowa „Rydlówka”. Laureatem nagrody drugiego stopnia (10 tys. zł.) został w tej edycji dr Marek Łuczak ze Szczecina, a pierwszego stopnia (15 tys. zł) - prof. Andrzej Jakubiak z Warszawy. Kapituła przyznała także trzy wyróżnienia.

Podczas gali wyróżniono także innych mieszkańców regionu. Z rąk wiceminister kultury Magdaleny Gawin medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” otrzymał profesor Adam Czesław Dobroński z Białegostoku. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski uhonorował Brązowymi Krzyżami Zasługi dwóch pracowników „Stopki”: Natalię Jankowską i Edytę Majewską. Natomiast wicemarszałek Marek Olbryś wręczył Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego Jolancie Nowackiej i Marcinowi Jankowskiemu z Łomży oraz Krzysztofowi Kuźniewskiemu z Ciechanowa.

31. edycję Konkursu o Nagrody i Medale Zygmunta Glogera zakończyła sesja naukowa pod hasłem „Oblicza solidarności”.

tekst i fot. Maciej Gryguc, oprac. Małgorzata Sawicka

 

***

Laureaci 31. edycji Konkursu Zygmunta Glogera

Nagroda I stopnia: profesor Andrzej Jakubiak z Politechniki Warszawskiej za znaczące osiągnięcia w popularyzowaniu dorobku kultury muzycznej, zwłaszcza w środowisku inteligencji technicznej;

Nagroda II stopnia: Marek Łuczak , komisarz policji ze Szczecina, za duży wkład w zakresie pozyskiwania zaginionych dzieł sztuki i wyjaśniania losów zaginionych zabytków z terenie Pomorza Zachodniego;

Nagroda III stopnia: Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, za badania nad budownictwem drewnianym i obrzędowością pogranicza Mazowsza i Podlasia oraz realizację autorskiej wizji muzeum; "Rydlówka", filia Muzeum Krakowa za działalność edukacyjną i popularyzatorską zakorzenioną w lokalnej tradycji;

Wyróżnienia: Maria Danielska z Katowic za upowszechnianie kultury krajów nordyckich ma Śląsku; Barbara Ogrodowska z Piastowa za wieloletnią popularyzację wiedzy dotyczącej polskiej kultury ludowej; Piotr Brysacz z Kielc za działalność publicystyczną i organizatorską w zakresie dialogu wschodniego.

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook