Dodana: 24 wrzesień 2018 09:44

Zmodyfikowana: 24 wrzesień 2018 09:44

Klasycznie i egzotycznie u Filharmoników w Łomży

W najbliższy czwartek, 27 września o godz. 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich odbędzie się wyjątkowy koncert, podczas którego u łomżyńskich Filharmoników będą gościć artyści z Albanii. Solistką będzie znakomita skrzypaczka Joana Kaimi, a Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego poprowadzi Oleg Arapi.

Ilustracja do artykułu 2018-09-27-big.jpg

Oleg Arapi to dyrektor artystyczny i dyrygent Narodowej Orkiestry Albańskiego Radia i Telewizji. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Tiranie w klasie dyrygentury profesora Dirizhim Eno Koco. Rok później uzyskał III nagrodę na Krajowym Konkursie Dyrygenckim, a w 1996 – Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Netanya w Izraelu. Umiejętności dyrygenckie doskonalił w Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego (2004-2006) w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Leonida. V. Nikołajeva. W dotychczasowej karierze kierował wieloma europejskimi orkiestrami, jak: La Scala, Scala Filarmonica, Orchestra Mozart w Bolonii, Haydn Bolzano, Orchestra di Parma teatru Regio. Koncertował w Albanii, Bośni, Chinach, we Włoszech, Hiszpanii, Rosji, na Ukrainie, Ekwadorze i Polsce.

 Joana Kaimi aktualnie jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Albańskiego Radia i Telewizji. Pomimo młodego wieku jest już utytułowaną skrzypaczką, która przez krytykę jest komplementowana za wyjątkową artystyczną wrażliwość. Jest laureatką pierwszych nagród w Międzynarodowym konkursie “Songs of the Earth” (2001), Konkursie skrzypcowego im. I. Petrela (2003, 2004), Konkursie im. Pjetera Gaci. Jest również zwyciężczynią albańskiej edycji konkursu telewizyjnego “Star Academy” (2006). Koncertowała w Albanii, we Włoszech, w Austrii oraz USA.

 W programie koncertu m.in. między innymi Lato z Czterech pór roku Antonio Vivaldiego, Symfonia g-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz muzyka bałkańska.

 Koncert odbędzie się w czwartek 27 września 2018 o godzinie 18:30 w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, ul. Sadowa 12A.

Materiał od organizatorów

facebook