Dodana: 14 wrzesień 2020 13:48

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2020 13:48

Gloria Artis dla artystów, którzy kochają śpiewać w Podlaskiem

Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali Jacek Szymański oraz Dariusz Wójcik, artyści i organizatorzy wydarzeń muzycznych. Wniosek do ministra kultury o uhonorowanie obu podpisali marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Marek Olbryś.

Ilustracja do artykułu gloria3.jpg

Uroczystość nie odbyła się jednak w Białymstoku czy Łomży, a w Gdańsku, bo łomżyniak Jacek Szymański i pochodzący ze Świdnicy na Dolnym Śląsku Dariusz Wójcik właśnie z Wybrzeżem związali swoje artystyczne kariery.

Powodów do uhonorowania obaj dostarczyli aż nadto: role operowe, operetkowe i musicalowe, koncerty i recitale w repertuarze klasycznym i współczesnym, płyty, Teatr Otwarty znany na Pomorzu z interesujących propozycji muzycznych czy tradycyjny Festiwal Kalejdoskop Form Muzycznych w Sopocie, a w dodatku jubileusze pracy artystycznej.

- Chcieliśmy świętować w czasie festiwalu Muzyczne Dni, ale w warunkach pandemii wiele planów musiało zostać skorygowanych. Dlatego spotkaliśmy się we wspaniałych wnętrzach Dworu Artusa na gdańskiej Starówce. Medale wręczył nam Tomasz Gieszcz przedstawiciel wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, a ja zacząłem od podziękowań dla marszałków Artura Kosickiego i Marka Olbrysia, któremu jesteśmy szczególnie wdzięczni jako reprezentantowi Ziemi Łomżyńskiej - opowiada Jacek Szymański.

Jak dodaje, wręczenie medali "Gloria Artis" było spodziewanym przez niego i Dariusza Wójcika elementem wydarzenia, ale nie zabrakło też niespodzianek. Pierwszą z nich była specjalna nagroda prezydenta Gdańska na 35-lecie pracy artystycznej wręczona przez Aleksandrę Dulkiewicz. Kolejne zaskoczenie dla Jacka Szymańskiego przygotowali Wojciech Dąbrowski, prezes Fundacji Retro i organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro oraz Michał Fogg, prawnuk ikony polskiej piosenki, Mieczysława Fogga.

- Był to list gratulacyjny i nagroda "Złotego Liścia Retro". Dariusz Wójcik, który wcześniej wprowadził do swojego repertuaru dawne piosenki już taki Liść ma - wyjaśnił.

Do Dariusza Wójcika natomiast list gratulacyjny z okazji jubileuszu pracy artystycznej, odczytany w Dworze Artusa, skierował natomiast wicemarszałek Marek Olbryś.

"W imieniu własnym oraz całego Zarządu Województwa Podlaskiego, składam Panu najserdeczniejsze gratulacje z okazji wspaniałego Jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej. Szczególnie dziękuję Panu za ogromny wkład w rozwój kulturalny Ziemi Łomżyńskiej wyrażający się współtworzeniem Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża”, będącego jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce. Cieszę się, że Pana życie jest wspaniałym przykładem spełnienia się Pańskiej artystycznej pasji" - napisał Marek Olbryś.

Adresat przyjął te słowa ze wzruszeniem.

- Łezka mi się w oku zakręciła. Kocham Łomżę i całe województwo podlaskie - przyznał Dariusz Wójcik, który już w tych dniach rozpoczął jako dyrektor artystyczny Festiwal Kalejdoskop Form Różnych w Sopocie.

Zwieńczeniem uroczystości w Dworze Artusa stał się koncert jego piosenek z wydanego na płycie programu "Zimny drań" z bardzo i mniej znanymi piosenkami lat 20. i 30. minionego wieku.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego na mocy art. 7 ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1983 oraz z 2019 r. poz. 115) przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.


tekst: Maciej Gryguc

fot. Pomorski Urząd Wojewódzki

facebook