Dodana: 21 marzec 2019 14:51

Zmodyfikowana: 21 marzec 2019 15:01

Drugi weekend z festiwalem kultury niezależnej

Miniature graffiti w mieście, Bardzo Zła Sobota w klubie Fama, filmowy portret Vivienne Westwood, film o czarnym obliczu hodowli przemysłowej wyprodukowany przez Natalie Portman, a także dokument o zburzeniu kultowego domu handlowego i dyskusja o tym, jak zmienia się przestrzeń Białegostoku – wypełnią drugi i ostatni weekend 19. Festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?!

plakat festiwalu postać ludzka z głową małpy siedzi na masce małego fiata w tle dwa żubry

Zaprasza: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”

22-24 marca 2019
Kino Forum + Klub Fama + Centrum im. Ludwika Zamenhofa
ul. Legionowa 5, ul. Warszawska 19
Bilety: w kasie kina Forum, kasie CLZ i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Harmonogram:

22 marca
17:30 – autorskie oprowadzanie szlakiem miniature graffiti JAUNE (Belgia)
Start sprzed Kina Forum, finisz w Centrum im. Ludwika Zamenhofa
19:00 – spotkanie autorskie JAUNE: MINIATURE STREET ART
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, wstęp wolny

23 marca
Bardzo Zła Sobota!
16:15 – Dawid Gryza (Kocham Dziwne Kino) prezentuje: „Bad Black” (USA, 68’)
18:00 – Jacek Rokosz (Najgorsze Filmy Świata) prezentuje: „Turecki Rambo – Pierwsza krew” (Turcja, 90’)
20:00 – VHS HELL prezentuje: „Enter the Ninja” (USA, 101') + lektor na żywo
22:00 – koncert Snowid (Polska) + afterparty Snowid DJ set
Klub FAMA, bilet na każdy film 8 zł, koncert: 10 zł, karnet: filmy + koncert: 22 zł

24 marca
16:00 – film „Westwood: punkówa, ikona, aktywistka” reż. Lorna Tucker (Wlk. Brytania, 78’)
Kino Forum, bilet 10 zł
17:45 – film „Zjadanie zwierząt” reż. C. Quinn (Chiny/Indie/Niemcy/USA/Wlk. Brytania, 105’)
Kino Forum, bilet 10 zł
20:00 – film „Universam Grochów” reż. Tomasz Knittel (Polska, 40’) + panel dyskusyjny „Dlaczego nie?” z udziałem reżysera i zaproszonych gości; prowadzenie: Andrzej Bajguz
Klub FAMA, wstęp wolny

Więcej informacji:

  1. STREET ART.
    Belgijski artysta Jaune, który umieszcza w przestrzeni światowych metropolii (m.in. w Brukseli, Bogocie, Amsterdamie, Rotterdamie, Londynie) miniaturowych pracowników miejskich, tym razem zawitał do Białegostoku.

Jaune o sobie: „Jestem malującym przy użyciu szablonów artystą i miejskim aktywistą z Brukseli. Moja twórczość opiera się na paradoksie pomiędzy tym, co widzialne, a tym, co niewidzialne. Pracownicy komunalni to główni bohaterowie moich humorystycznych instalacji i prac malarskich. Ten pomysł zrodził się dzięki moim własnych doświadczeniom w pracy tego rodzaju. Pomimo tego, że w swoich jaskrawych fluoroscencyjnych uniformach pełnią ważną dla społeczeństwa służbę, zauważyłem, że funkcjonują w tle naszego miejskiego środowiska. Dla zwykłych ludzi są prawie niewidzialni. W 2011 postanowiłem, że uwolnię te postaci z ich ról, symbolicznie umieszczając je na miejskich ulicach w jeszcze bardziej dziwacznych i absurdalnych sytuacjach. Ci, którzy mieli utrzymywać na świecie porządek, stali się zwiastunami chaosu.”

  1. BARDZO ZŁA SOBOTA
    Bad Black (reż. Nabwana I.G.G., Uganda 2016, 68’)
    Ugandyjski film twórcy kultowego obrazu Who Killed Captain Alex? z 2010 roku, którego budżet wynosił 200 dolarów! Bad Black miał swoją premierę sześć lat później i – jak wszystkie filmy reżysera – powstał w ugandyjskich slumsach, noszących nazwę Wakaliga. To właśnie od tej dzielnicy pochodzi słowo Wakaliwood, które na dobre już kojarzy się z ugandyjskim przemysłem filmowym. To przejmująca historia dziewczyny wyrzuconej jako dziecko na ulicę. Po latach, dorosła już Bad Black, mszcząc się na dawnych oprawcach, wpada w wir wydarzeń przypominających Sekrety rodziny lub Trudne sprawy z dużą ilością strzelanin i kung fu. Ten gatunkowy rollercoaster – na wypadek gdyby widzowie mieli czuć niedostatek emocji – wzbogaca swym głosem VJ (video joker) Emmie, osobliwe połączenie lektora na żywo z wodzirejem.

Film zaprezentuje Dawid Gryza (Kocham dziwne kino).

Turecki Rambo – pierwsza krew (reż. Cetin Inanc, Turcja 1983, 90’)
Pewnego dnia w mieście pojawia się żołnierz wracający z zapomnianej wojny. Lokalna społeczność nie przyjmuje go z otwartymi ramionami. Wręcz przeciwnie, jeden z gangów próbuje go nawet zastraszyć. Gdy okazuje się, że ekswojskowy nie zamierza uciec z podwiniętymi ogonem, bandziory wydają na niego wyrok śmieci. Nikt nie wie jednak, że zadarli z niewłaściwym człowiekiem. Weteran to tak naprawdę jeden z najlepszych tureckich komandosów. Swego czasu likwidujący zbirów tuzinami… i to przed śniadaniem. Wkrótce na tureckim zadupiu obudzi się maszyna do zabijania o imieniu RIZA… Brzmi znajomo? Tak! To turecka wersja filmu Rambo – pierwsza krew, filmowy pokaz dyletantyzmu zrealizowany w roku 1983, bez żadnych koncesji i pozwoleń. Z dala od Hollywood – geograficznie, technicznie i mentalnie. Obsada aktorska znana z filmu Tureckie Gwiezdne Wojny! Reżyser filmu Tureckie Gwiezdne Wojny! Producent filmu Tureckie Gwiezdne Wojny! Oto przepis na filmową, świąteczną katastrofę!

Film zaprezentuje Jacek Rokosz (Najgorsze Filmy Świata).

Enter the Ninja (reż. Menahem Golan, USA 1981, 99’)
Cole, amerykański żołnierz, zakończył właśnie naukę w szkole ninja i przyjeżdża na Filipiny, gdzie zamierza odwiedzić dawnego znajomego. Na miejscu jednak angażuje się w konflikt pomiędzy mieszkańcami a bogatym plantatorem, który chce przejąć na własność olbrzymie połacie ziemi, w tym posiadłość należącą do jego przyjaciela. Cole rozpoczyna prywatną wojnę z plantatorem.

W ramach seansu lektor będzie na żywo czytał ścieżkę dialogową filmu. Jest tylko jeden haczyk – będzie musiał sam ją zaimprowizować. Lektor: Mateusz Gołębiowski – legendarny Człowiek Suchar, członek VHS HELL, wytrawny kolekcjoner gier wideo i autor bloga Pikselki wstydu. Znawca absurdalnie drogich piw.

Film zaprezentuje Ekipa VHS HELL!

Koncert w ramach Bardzo Złej Soboty:

SNOWID – pojawili się na scenie, aby przekazywać ludzkości skumulowaną kosmiczną moc, co czynią za pomocą elektronicznej muzyki w klimatach pogańsko-okultystyczno-kosmicznych. Głównym celem ich koncertów jest wyciągnięcie z ludzi pierwotnych instynktów oraz wprowadzenie ich w międzygwiezdny trans!

Skład zespołu: Snowid (Wszechwiedza, Głos Lasu) oraz DJ Grzyb (Katalizator Kosmicznej Mocy). Wyglądający niczym wiking Snowid występuje zwykle topless i często umazany jest błotem. Stojący za konsoletą DJ Grzyb, zawsze jest wyposażony w charakterystyczną święcącą maskę… grzyba!

Do tej pory ukazały się trzy albumy udostępnione w sieci oraz płyta „Legendy”.

  1. FILMY

Westwood: punkówa, ikona, aktywistka (reż. Lorna Tucker, Wielka Brytania 2018, 78’) + prelekcja: Elwira Horosz-Ponichtera, białostocka projektantka mody

Nikt nie wywarł większego wpływu na to, jak się dzisiaj ubieramy! Otrzymała od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za zasługi dla mody i Order Imperium Brytyjskiego za rozsławienie na świecie Wielkiej Brytanii. Posiada ponad 60 sklepów i projektuje kosztowne i wyszukane stroje haute couture.

Vivienne Westwood od 40 lat na nowo definiuje brytyjską modę i jest odpowiedzialna za stworzenie wielu głośnych i wyrafinowanych stylizacji. Film jest portretem jednej z prawdziwie kulturowych ikon naszych czasów, która jest wulkanem kreatywnej energii!

Zjadanie zwierząt (reż. Christopher Quinn, Chiny/Indie/Niemcy/USA/Wlk. Brytania 2017, 105’) + prelekcja: Paweł Falkowski, aktywista społeczny, członek kolektywu „Jedzenie zamiast bomb Białystok”

Skąd naprawdę pochodzą kupowane przez nas jaja, nabiał i mięso? Film, wyprodukowany z udziałem Natalie Portman i pisarza Jonathana Safrana Foera, opowiada o początkach końca hodowli przemysłowej. Jest adaptacją słynnej książki Foera pod tym samym tytułem, która – starając się znaleźć odpowiedź na to pytanie – dowodzi, że hodowla przemysłowa to najgorsza rzecz, jaką ludzie kiedykolwiek zrobili zwierzętom. Reżyserowi udało się dostać z ukrytą kamerą do ściśle chronionych zakładów przetwórstwa żywności i ukazać, co dzieje się za ich zamkniętymi drzwiami. Oglądamy przerażające warunki, w jakich żyją zwierzęta i atmosferę, jaka towarzyszy ich zabijaniu. Poznajemy również historię kilku rolników, którzy świadomie zdecydowali się odrzucić koncepcję hodowli przemysłowej i tym samym wytworzonych w ten sposób towarów na rzecz powrotu do korzeni.

Film przedstawia alternatywę, czyli tradycyjny sposób hodowli zwierząt, negując tym samym stosowane dotychczas praktyki, które doprowadziły do zanieczyszczenia środowiska i negatywnego wpływu na nasze zdrowie i spowodowały, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy współwinni nieludzkiego traktowania zwierząt. Patrząc na koszty, jakie ponieśliśmy przez zdominowanie rynku spożywczego przez koncerny przemysłowe zaprogramowane na tanie karmienie mas, film pokazuje przyszłość, w której tradycyjne rolnictwo nie jest już odległym wspomnieniem, ale jedyną możliwą drogą rozwoju dla ludzkości.

  1. FILM + PANEL DYSKUSYJNY „DLACZEGO NIE?”

Uniwersam Grochów (reż. Tomasz Knittel, Polska 2018, 40’)

Tytułowy Uniwersam to nieistniejąca już pierwsza dzielnicowa galeria handlowo-usługowa, powstała w latach 70. XX wieku na warszawskiej Pradze Południe. Przez lata swojej świetności Uniwersam stanowił centrum życia handlowego i społecznego prawobrzeżnej Warszawy. Pod koniec 2016 roku, po prawie 40 latach, warszawski kultowy dom handlowy został zburzony.

Film pokazuje świat Uniwersamu oczami ludzi tam pracujących, mieszkających w okolicy i spędzających czas na dziedzińcu galerii. Zakamarki i tajemnice tego osobnego świata poznajemy m.in. z 72-letnim Wiesławem, złotą rączką i dobrym duchem tego miejsca. Dokument zaprasza widza do zanurzenia się w przedziwnym mikrokosmosie, będącym jeszcze niedawno tak blisko centrum stolicy europejskiego kraju, a jednocześnie miejscem od tego centrum tak oddalonym. Film dokumentuje ostatnie miesiące istnienia galerii; jest próbą uchwycenia niezwykłej mozaiki ludzkiej w momencie wielkich zmian. To opowieść o przemijaniu, o ludziach pozornie wykluczonych, dla których nie ma miejsca w nowoczesnej metropolii.

Gościem pokazu będzie Tomasz Knittel, reżyser filmów dokumentalnych i krótkich form filmowych. Twórca głośnej „Elektro_sondy”, futurystycznego filmu muzycznego z udziałem czołowych zespołów polskiej elektroniki, autor miniserialu dokumentalnego o kulturotwórczej roli polskich blokowisk „BLOK”. Zrealizował także m.in. dokumenty „From Podserednieje With Love”, „Kapel Mistrze”, „Polska – Path of Dance”. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym dokumentem „Tożsamość”.

Panel dyskusyjny „Dlaczego nie?”
prowadzenie: Andrzej Bajguz
zaproszeni goście:
Anna Kraśnicka, blogerka Białystoksubietywnie i przewodniczka
Katarzyna Kuźniak, urbanistka
Bogdan Pszonak, architekt, Instytut Działań Miejskich
Magdalena Toczydłowska-Talarczyk, artystka

Bazar Jurowiecka czy Galeria Jurowiecka?
Stary dworzec PKS czy nowy?
Drewniane domy na Bojarach czy wieżowce „Nowe Bojary”?
Kawiarnia z dancingiem „Elida” czy dystyngowana „Receptura”?
Rynek Kościuszki – przed czy po przebudowie?

Jak zmienia się Białystok? Czy akceptujemy zmiany, które zachodzą w przestrzeni miejskiej? Jaki możemy mieć na nie wpływ? Czy da się pogodzić prawa rynku z potrzebami mieszkańców? A może jesteśmy nadmiernie sentymentalni? Jak rozwija się/może/powinno się rozwijać nowoczesne miasto.

 mat. od org.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook