Dodana: 26 czerwiec 2021 17:27

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2021 11:18

„Dobry wieczór z kulturą” w Piątnicy

Dźwięki akordeonu, obrazy wykonane techniką intarsji oraz widowisko teatralno-kabaretowe. Tak przebiegał w piątek (25.06) „Dobry wieczór z kulturą” w Piątnicy.

Mężczyzna stojący pomiędzy obrazami ułożonymi na stelarzach

Wicemarszałka Marka Olbrysia reprezentował podczas wydarzenia Mariusz Rytel z Biura Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP), który odczytał wystosowany przez niego list. Wicemarszałek życzył w nim wszystkim uczestnictwa we wspaniałej „kulturalnej uczcie”.

Jestem przekonany, że  połączenie różnych form artystycznego przekazu, takich jak wystawa obrazów Pana Stanisława Chaberka wykonanych unikatową technika intarsji. koncert wirtuoza akordeonu - Michała Sawickiego oraz występ ambitnie działającej grupy teatralnej tutejszego Ośrodka Kultury, sprawi, że każdy z widzów będzie miał okazję do wielu pozytywnych doznań i emocji – pisał Marek Olbryś kierując podziękowania do Edyty Brzozowskiej, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Piątnicy oraz jej współpracowników, którzy przygotowali kulturalne „kąski”.

Pierwszą część wydarzenia odbywającego się w szkolnej hali sportowej w Piątnicy wypełnił akordeonowy koncert łomżyńskiego muzyka, nauczyciel i kompozytora Michała Sawickiego, któremu towarzyszył syn Dominik. Obaj rozkołysali zebranych utworami m.in. Anny Jantar i weselnymi. Potem dyrektor Edyta Brzozowska przedstawiła wszystkim Stanisława Chaberka. Tym razem jako plastyka wykorzystującego unikalną technikę intarsji i autora dzieł zgromadzonych na wystawie.   

- Intarsja to dla mnie „malowanie drewnem”. Polega to na komponowaniu obrazów, czy np. zdobieniu mebli cieniutkimi warstwami drewna o odpowiednim kolorze. Każde drewno jest inne. Kolorystyka różnych gatunków  jest tak bogata, że warto to wykorzystać - opowiadał Stanisław Chaberek.

Jak przyznał, drewno zafascynowało go już w dzieciństwie, a po dłuższej przerwie (praca zawodowa) wrócił kilka lat temu do swojej pasji. Intarsja to żmudna, długotrwała i wymagająca cierpliwości dziedzina. Inspiracją do  stworzenia najnowszej wystawy były dla niego głównie epidemia COVID-19 dotykająca przede wszystkim osoby starsze oraz... wnuczka. Ale, jak się mogli przekonać oglądający wystawę, pojawiły się tam także motywy religijne, pejzaże, kwiaty, scenki rodzajowe, a nawet walczący rycerze. Wszystko wyczarowane z dębu, sosny, trzech rodzajów brzozy, topoli, topoli czeczotki, trzech rodzajów orzechów, mahoniu, buka, olszyny, jaworu czy klonu.

Zwieńczeniem pierwszego po epidemicznych obostrzeniach wydarzenia z udziałem odbiorców przygotowanego przez GOK w Piątnicy było widowisko teatralno-kabaretowe w reżyserii Tomasza Rynkowskiego z łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora (ale wykonawcami nie byli zawodowi aktorzy). Fabuła koncentrowała się wokół relacji damsko - męskich (z fatalnym dla mężczyzn wydźwiękiem), a jedną z konkluzji była deklaracja, że kobiety nie chcą być w rodzinach „roboczymi mułami”.

- Mam nadzieję, że to będzie zaczątek kolejnych wydarzeń  Zdaje się, że nam wszystkim brakowało doznań artystycznych, kulturalnych - powiedziała dyrektor Edyta Brzozowska.   

tekst i fot: Maciej Gryguc
red.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook