Dodana: 9 czerwiec 2021 09:06

Zmodyfikowana: 9 czerwiec 2021 09:06

Cztery dni teatralnej uczty - przed nami 34. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”

Tegoroczna „Walizka” odbędzie się od 10 do 13 czerwca. Spektakle zobaczymy na żywo i online. Do udziału w festiwalu zaproszono kilkanaście teatrów z całego świata – m.in. z Rosji, Argentyny, Izraela, Holandii i Polski. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Podlaskiego.

Aktor podczas przedstawienia

W ubiegłym roku, z zachowaniem środków bezpieczeństwa, zorganizowano 33. edycję festiwalu w formule partnerskich spotkań, skupiając się na prezentacji zespołów plenerowych. Był to jeden z nielicznych festiwali w kraju, który odbył się na żywo.

- Tegoroczne wydarzenie też jest wyzywaniem, gdyż obostrzenia sanitarne nadal obowiązują, ale przygotowaliśmy je w nieco innej formule – bardziej dostosowanej do realiów czasowych i społecznych - mówił Jarosław Antoniuk, dyrektor festiwalu - Ponownie wracamy do konkursu i przeglądu międzynarodowego. Nastąpiła tylko jedna zasadnicza zmiana, a mianowicie przeformatowany festiwal odbywa się hybrydowo. Z naszego punktu widzenia jest to najlepsze rozwiązanie, w pełni odpowiedzialne i uzasadnione - dodał.

„Teatr ważnych spraw” jest głównym nurtem pokazów konkursowych.

- W jego ramach zaprezentujemy przeobrażenia teatru lakowego i jego znaczenie w kreowaniu nowych zjawisk we współczesnym teatrze. Obejrzymy widowiska zróżnicowane pod względem tematycznym, poruszające problemy te najbardziej aktualne, zarówno dla widza dorosłego jak i dziecka – poinformował Jarosław Antoniuk.

Do konkursu zaproszono spektakle, które powstały w Rosji, Hiszpanii, Białorusi, Argentynie, Izraelu, Słowenii, Holandii, Słowacji, Portugalii i na Litwie.  Spektakle online będą prezentowane w nowo wybudowanej hali kultury. Natomiast zespoły z Warszawy, Kielc, Łodzi, Katowic, Gdańska i Poznania zagrają na żywo.

Integralną częścią przeglądu jest plenerowy, interdyscyplinarny nurt „Moje miasto”, w ramach którego można będzie obejrzeć interesujące wydarzenia pozakonkursowe. Wystąpią: Teatr Klinika Lalek z Wolimierza, Teatr Nikoli z Krakowa, Teatr Mimo z Warszawy, Teatr Ewolucji Cienia z Poznania, Teatr Muzikanty z Katowic, Teatr na Walizkach z Wrocławia. Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa „Psychologia głębi lalki” Jadwigi Mydlarskiej-Kowal.

Organizacja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka" została dofinansowana z budżetu województwa podlaskiego. 

źródło: Teatr Lalki i Aktora w Łomży
oprac.: Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook