Dodana: 20 lipiec 2021 12:58

Zmodyfikowana: 20 lipiec 2021 15:11

Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze 2021” już pod koniec lipca

XIX edycja Międzynarodowego Festiwalu Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze 2021” odbędzie się 31 lipca w Amfiteatrze w Białowieży. Początek o godz. 18. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „Muzyka Cerkiewna” w Hajnówce i Białowieski Ośrodek Kultury, a partnerem Województwo Podlaskie.

Festiwal, plakat

Białowieskie Integracje Artystyczne prezentują wartości duchowe terenu niezwykle zróżnicowanego pod względem kulturowym, wyznaniowym i narodowościowym. "Peretocze" to misja dotycząca prezentacji i przypomnienia obecnym mieszkańcom, jak również licznym turystom, dziedzictwa narodów zamieszkujących niegdyś region Puszczy Białowieskiej: polskiego, białoruskiego, żydowskiego, tatarskiego, litewskiego, rosyjskiego i ukraińskiego.

Stąd nazwa festiwalu, która odnosi się do białoruskiego określenia wrót stodoły - "przedtocza", miejsca spotykanego u wszystkich zamieszkałych tu narodów, w którym niegdyś kwitło życie kulturalne i towarzyskie, gdzie odbywały się wesela i zabawy wiejskie.

Festiwal „Peretocze” organizowany jest od 2003 r. Jego idea zrodziła się z fascynacji Mikołaja Buszko, prezesa Fundacji "Muzyka Cerkiewna", regionem Puszczy Białowieskiej, jego przeszłością historyczną, walorami przyrodniczymi, tradycją i kulturą.

Dla tych, którzy nie bądą mogli osobiście wziąć udziału w koncercie, stronie internetowej wydarzenia dostępna będzie transmisja na żywo.

Paulina Tołcz
red.: Małgorzata Sawicka
fot.:
Fundacja „Muzyka Cerkiewna”

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook