9. edycja Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar!
W tym roku w programie pięciu wymiarów: muzyki, sztuki, teatru, filmu, społeczności znalazło się ponad 20 wydarzeń, na które wstęp jest tradycyjnie bezpłatny. Festiwal odbędzie się w Białymstoku od 19 do 22 sierpnia. Od 2013 roku organizowany jest w ramach projektu Wschód Kultury łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego.
W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią: Wojtek Mazolewski Quintet i Laboratorium Pieśni, Pink Freud, Karaś/Rogucki, Mamadou & Sama Yoon i Goście, czyli Pablopavo, Ifi Ude oraz Magdalena Sobczak, Sylwia Świątkowska i Ewa Wałecka z Kapeli ze Wsi Warszawa, zespół Chłopcy kontra Basia oraz Jerz Igor. W programie znalazł się także interdyscyplinarny projekt Kobiety Wschodu II, koncert z potańcówką Kapeli Batareja i Kapeli Zhydovachka oraz projekt "Robert Diabeł" w wykonaniu Natana Kryszka, Bruna Jasieńskiego, Michała Aftyki, Marcina Sojki i Daniela Wołkowyskiego.
Inny Wymiar Sztuki to cztery wystawy: „Ukraina” Stepana Rudika, „Wyśniona historia kina na Podlasiu” kolektywu Górski i Kaufman Bros & Sista, „Kaduk” Magdaleny Franczak i ekspozycja plenerowa - „Szlakiem przydrożnych kapliczek”.
W ramach Innego Wymiaru Teatru widzowie zobaczą spektakl „Curik ahejm. Powrót do domu” nawiązujący do likwidacji przez hitlerowców białostockiego getta w 1943 roku, monodram Natalii Sakowicz „Romans” i spektakl „Będzie znak” w reżyserii Gosi Dębskiej.
Inny Wymiar Filmu to: „Lang ist der Weg”, pierwszy film przedstawiający Holocaust z żydowskiej perspektywy oraz wielokrotnie nagradzany dokument „Wieloryb z Lorino” o mieszkańcach Półwyspu Czukockiego.
W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się: spacer edukacyjny „Opowieści z Białostoczku”, rozmowa z Leszkiem Szerepką o Białorusi w oparciu o jego książkę "Białoruski snajper", plenerowy performans taneczny i gra terenowa PLANTacja Sztuki oraz Wieczór szabatowy z pieśnią i opowieścią żydowską „Przy chasydzkim stole”.
Od początku swego istnienia (2007 r.) Inny Wymiar prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlaskiego, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.
Festiwal realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i budżetu Miasta Białegostoku w ramach projektu Wschód Kultury koordynowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Koordynatorem białostockiej odsłony projektu jest Białostocki Ośrodek Kultury.
źródło: Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar
oprac.: Aneta Kursa