Dodana: 13 lipiec 2021 13:54

Zmodyfikowana: 2 sierpień 2021 13:45

40. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2021” w Białymstoku

Do udziału w jubileuszowej edycji wydarzenia zakwalifikowano 32 chóry z osiemnastu krajów Europy, Azji i Afryki. Festiwal odbędzie się w dniach 21-26 września br. w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej w Białymstoku. Partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Podlaskie.

Mężczyzna stoi za stołem i przemawia

Jak podkreślał podczas spotkania informacyjnego we wtorek, 13 lipca, Mikołaj Buszko, dyrektor festiwalu, muzykę cerkiewną wykonują zespoły bez względu na narodowość i wyznanie.

– Zakwalifikowane chóry reprezentują środowiska świeckie, a także wyznawców prawosławia, katolików, grekokatolików, staroobrzędowców protestantów, wyznawców judaizmu i muzułmanów – mówił Buszko.

Festiwal rozpocznie się 21 września koncertem „Muzyczne perły Prawosławia” w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyr. Bartosza Michałowskiego.

Przesłuchania konkursowe zaplanowano od 23 do 25 września. O laur zwycięzcy uczestnicy będą rywalizować w pięciu kategoriach: chóry amatorskie: parafialne, świeckie, dziecięco-młodzieżowe; chóry uczelni muzycznych i chóry zawodowe. Wydarzenie zwieńczy koncert galowy, podczas którego oprócz laureatów wystąpi Zespół Muzyki Cerkiewnej ks. Jerzego Szubraka. 

Festiwal ma nadaną przez Ministerstwo Kultury kategorię zerową, co stawia go na równi z Konkursem Chopinowskim i Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

- Już sama kwalifikacja do festiwalu otwiera drogę do udziału w prestiżowych przedsięwzięciach – podkreślił Mikołaj Buszko.

Festiwal Muzyki Cerkiewnej odbywa się od 1982 r. Brały w nim udział chóry z pięciu kontynentów, z 41 państwa tak odległych jak Australia, Egipt, Ghana, Indie, Iran, Izrael, Kenia, czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W latach 2003 -2020 patronat artystyczny nad festiwalem sprawował Maestro Krzysztof Penderecki, którego twórczość często inspirowała muzyka cerkiewna. W 2000 r. honorowym patronatem objął go Prezydent RP. Od wielu lat festiwalowi patronuje także Związek Kompozytorów Polskich.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Anna Augustynowicz

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook