Dodana: 8 kwiecień 2021 13:25

Zmodyfikowana: 9 kwiecień 2021 10:19

200 tysięcy złotych dotacji dla parafii w Zalesiu

Dzięki przyznanej dotacji zabytkowy kościół w Zalesiu przejdzie remont więźby dachowej. Umowę w tej sprawie ze strony samorządu województwa podpisali w czwartek (8.04) członek zarządu Wiesława Burnos i wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Ilustracja do artykułu 2021.04.08 Dotacja na parafię w Zalesiu-MINI.jpg

- Cieszę się, że możemy wesprzeć tak ważny dla wiernych projekt. Jest to bardzo kosztowny remont, dlatego parafianie nie są w stanie sami wyremontować swojego kościoła. Mamy teraz szansę bardzo pożytecznie wykorzystać przyznane środki, które zapewnią zachowanie świątyni dla przyszłych pokoleń - powiedziała Wiesława Burnos.

- Jako samorząd województwa musimy dbać o zabytkowe obiekty sakralne, to nasze dziedzictwo kulturowe - dodał Stanisław Derehajło.

Kościół w Zalesiu (gmina Sidra, powiat sokólski) pochodzący z początku XVII wieku jest najstarszym kościołem murowanym na Białostocczyźnie (zbudowany w 1623 r.). Reprezentuje styl przejściowy pomiędzy późnym renesansem i wczesnym barokiem, w odmianie charakterystycznej dla Mazowsza, Podlasia i Litwy. Na jego wyjątkowość wskazują wciąż zachowane, oryginalne elementy wystroju architektonicznego.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Zalesiu

Dotacja, którą otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Zalesiu, zostanie przeznaczona na remont dachu zabytkowej świątyni.

Inwestycja będzie kosztować blisko 220 tys. zł, z czego dofinansowanie przyznane z funduszy europejskich to prawie 200 tys. złotych. Dotacja pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Projekt został wybrany w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski.

tekst: Edyta Chodakowska-Kieżel

red.: Aneta Kursa

fot.: Paulina Dulewicz

fot. kościoła: wikipedia.org

facebook