Dodana: 9 marzec 2022 14:09

Zmodyfikowana: 9 marzec 2022 14:09

200. rocznica śmierci Józefa Wybickiego

10 marca przypada 200. rocznica śmierci Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu państwowego. Jednak nie tylko z tego powodu jego postać zapisała się złotymi zgłoskami w historii naszego kraju. Był on także jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego Oświecenia – humanistą, prawnikiem, poetą, działaczem społecznym i politycznym oraz uczestnikiem wojen napoleońskich. Żył i tworzył głównie w swojej posiadłości w Manieczkach w województwie wielkopolskim, gdzie zmarł 10 marca 1822 roku.

stary rysunek Józefa Wybickiego i napis 200. rocznica śmierci Józefa Wybickiego

Uczestnik Konfederacji Barskiej i Insurekcji Kościuszkowskiej

Urodzony w 1747 roku Wybicki, swoją działalność na niwie społecznej rozpoczął już w wieku 20 lat jako poseł na Sejm I Rzeczpospolitej. Jego protest przeciw wszystkim aktom tzw. Sejmu Repninowskiego (1767 – 1768 rok) uznawany jest za jedną z ostatnich prób pozytywnego zastosowania zasady „liberum veto” w polskim sejmie.

W młodości był on również uczestnikiem Konfederacji Barskiej (1768-1772). Na polecenie dowództwa konfederacji jeździł z poufnymi misjami do krajów europejskich. Natomiast w Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku współdziałał z generałem Janem Henrykiem Dąbrowskim, z którym wziął udział w wyprawie na pomoc powstańcom w Wielkopolsce.

Twórca polskiego hymnu państwowego

Współdziałanie Józefa Wybickiego z Generałem Dąbrowskim podczas Powstania Kościuszkowskiego okazało się źródłem długoletniej, osobistej przyjaźni tych dwóch wybitnych Polaków. Obaj oni mieli ogromny wkład w utworzenie w 1797 roku Legionów Polskich we Włoszech.

Według przekazów źródłowych, podczas wizyty w szeregach legionowych wojsk w lipcu 1797 roku, Wybicki pod wpływem silnego wzruszenia, jakie opanowało go na widok polskich: mundurów, orłów i sztandarów, napisał „Pieśń Legionów Polskich” znaną dzisiaj jako nasz hymn państwowy – Mazurek Dąbrowskiego. Po raz pierwszy publicznie ten utwór odśpiewano 20 lipca 1797 roku w Reggio Emilia w czasie uroczystego pożegnania opuszczających tę miejscowość legionistów.

Kawaler Orderu Orła Białego i Legii Honorowej

Następnie Józef Wybicki był uczestnikiem wojen napoleońskich, a w 1807 roku przyczynił się do utworzenia Księstwa Warszawskiego. W jego obronie, podczas wojny polsko-austriackiej w 1809 roku organizował obronę Wielkopolski przed wojskami nieprzyjaciela.

Natomiast po Kongresie Wiedeńskim współtworzył Królestwo Polskie, w którym piastował stanowiska: senatora-wojewody oraz Prezesa Sądu Najwyższego. Był odznaczony Orderem Orła Białego i Orderem Legii Honorowej.

oprac.: Jerzy Górko na podstawie: www.wikipedia.pl; www.dzieje.pl
red.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook