„Nie tylko Konopnicka” – kampania promująca twórczość polskich pisarek
To najnowszy projekt Fundacji Pro Anima, którego celem jest uhonorowanie 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej i promocja literatury tworzonej przez kobiety. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano m.in.: konkursy, festiwale literackie oraz szereg wydarzeń i publikacji dotyczących twórczości polskich pisarek. Współorganizatorem kampanii jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
„Nie tylko Konopnicka” to kolejny projekt Fundacji Pro Anima popularyzujący kulturalną działalność, w którą zaangażowane były kobiety. Jednym z nich jest, chociażby Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej organizowany w Białymstoku od wielu lat.
- Punktem zwrotnym naszych działań stał się rok 2022, czyli Rok Konopnickiej. Postanowiliśmy wykorzystać tę datę już nie tylko do upowszechniania twórczości Marii Konopnickiej, ale też do promocji wszystkich polskich pisarek – wyjaśniał Szymon Martysz z portalu Proanima.pl.
W projekcie „Nie tylko Konopnicka – kampania promująca twórczość polskich pisarek”, w ramach współpracy bierze udział Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
- Założenia projektu wpisują się w działalność Książnicy Podlaskiej – propagowanie czytelnictwa, promocja czytelnictwa, to nasza misja – mówiła dyrektor instytucji Beata Zadykowicz. – Nasza pomoc będzie tu bardzo skuteczna, ponieważ dysponujemy odpowiednim księgozbiorem i wiedzą. Myślę, że nasz dział promocji wydawnictw w dużej mierze przyczyni się do dobrej realizacji tego projektu.
Projekt nie ma zamkniętego charakteru i organizatorzy zapraszają do współpracy wszystkie instytucje oraz media.
W ramach projektu „Nie tylko Konopnicka – kampania promująca twórczość polskich pisarek” na portalu Proanima.pl. zostanie wypromowanych kilkaset wydarzeń literackich, ze szczególnym uwzględnieniem literatury tworzonej przez polskie pisarki. Znajdą się tam artykuły dotyczące ich twórczości, będą konkursy i festiwale literackie, a także spotkania autorskie.
Wszystkie działania związane z literaturą i promocją polskich pisarek można śledzić na stronie Proanima.pl.
źródło: Fundacja Pro Anima
oprac. Aneta Kursa