Dodana: 28 sierpień 2018 11:11

Zmodyfikowana: 28 sierpień 2018 11:11

„Środy Literackie” w Książnicy

We wrześniu Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku rozpoczyna kolejny, jedenasty już sezon spotkań autorskich w ramach cyklu „Środy Literackie”. 19 września o godz. 17.00 z czytelnikami spotka się prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk – historyk i badacz literatury polskiej.

Ilustracja do artykułu slM.jpg

Jerzy Adamczyk przez piętnaście lat zajmujący się przygotowywaniem do druku korespondencji Stefana Żeromskiego. Jest autorem m. in. prac: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w świetle dyskusji i polemik z 1925 roku czy „Przedwiośnie” prawda i legenda.

Podczas spotkania autorskiego w Książnicy Podlaskiej, prof. Adamczyk opowie m. in. o swojej najnowszej książce Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego, w której „postanowił (...) rozprawić się z przekłamaniami i świadomym zatajaniem bądź przekręcaniem faktów, przedstawiając tym samym wiarygodny obraz ostatnich lat życia Stefana Żeromskiego”.

(źródło: czytelnik.pl, www.ppibl.ibl.waw.pl)

***

Kolejne spotkanie odbędzie się 26 września o godz. 17.00. Tego dnia gościem będzie Mira Łuksza, obchodzącą w tym roku 45–lecie pracy twórczej pisarka, poetka, tłumaczka, redaktorka i dziennikarka. Jest członkiem Białoruskiego Stowarzyszenia Literackiego „Białowieża” i Związku Literatów Białoruskich, od lat związana z tygodnikiem „Niwa”.

Tworzy w języku białoruskim i polskim, pisze dla dorosłych i dla dzieci. Wydała kilkanaście książek – tomiki poezji, m. in. „Zamowa” (1993), „Wiersze tutejsze” (2003) „Biały stok” (2012), „Śpiew drzew” (2017) oraz prozę, m. in.: „Dziki ptak i wróbel” (1992), „Babskie historie” (2001), „Życie pozagrobowe i inne” (2013). W 2018 roku otrzymała Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za całokształt twórczości z uwzględnieniem książki „Rodosłów”.

Jej teksty były tłumaczone na język angielski, czeski, rosyjski, ukraiński, rumuński, grecki. 

(źródło: http://www.wieslaw-kazanecki.pl)

Spotkania odbędą się w budynku głównym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, VI piętro.

WSTĘP WOLNY

Materiał od organizatorów

 

facebook