Dodana: 17 wrzesień 2018 11:26

Zmodyfikowana: 17 wrzesień 2018 11:26

Środy Literackie – „Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego”

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na spotkanie autorskie w ramach cyklu „Środy Literackie”. Już 19 września o godz. 17.00 z Czytelnikami spotka się Zdzisław Jerzy Adamczyk, a bohaterem pierwszej po wakacjach Środy Literackiej będzie Stefan Żeromski.

Ilustracja do artykułu Fot.Elżbieta Jabłkowska — kopia.JPG

Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego

Do tej pory nikt nie napisał pełnej, wiarygodnej biografii Żeromskiego. Najwięcej wiemy o latach młodości autora „Syzyfowych prac”, gdyż sam o to zadbał, prowadząc dziennik. O późniejszym jego życiu wiadomo znacznie mniej, co pozostawia otwarte pole dla konfabulacji, koloryzacji, zmyśleń, z czego autorzy dotychczasowych prac o Żeromskim skwapliwie korzystali. Panuje przekonanie, że pisarz prowadził spokojne, wręcz sielskie życie, mieszkając wraz z nową rodziną w Konstancinie, a jego współpraca z Jakubem Mortkowiczem układała się jak najlepiej. Tymczasem nie do końca tak było. Profesor Adamczyk postanowił w iście demaskatorski sposób rozprawić się z przekłamaniami i świadomym zatajaniem bądź przekręcaniem faktów, przedstawiając tym samym wiarygodny obraz ostatnich lat życia Stefana Żeromskiego.
Spotkanie autorskie z prof. Zdzisławem Jerzym Adamczykiem odbędzie się 19 września 2018 r., o godz. 17.00 w budynku głównym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, VI piętro.
Wstęp wolny. 

***

Prof.  Zdzisław Jerzy Adamczyk historyk literatury polskiej i wydawca, przez wiele lat zatrudniony w Akademii Świętokrzyskiej (obecnie Uniwersytet Jana Kochanowskiego) w Kielcach, a także w Wyższej Szkole Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu i w Akademii Humanistycznej w Pułtusku; od 1976 r. członek, a od 2011 przewodniczący Komitetu Redakcyjnego Pism zebranych Stefana Żeromskiego.
W ramach Pism wydał m.in. sześć tomów listów Żeromskiego oraz trzy tomy jego utworów publicystycznych i wspomnień; w związku z tymi edycjami odnalazł i opublikował wiele nieznanych dokumentów ukazujących w nowym świetle twórczość i życie autora Przedwiośnia. Obecnie przygotowuje nowe wydanie Dzienników.

www.ksiaznicapodlaska.pl 

facebook.com/ksiaznicapodlaska 

www.czytelnik.pl

Fot. Elżbieta Jabłkowska

Okładka - mat. Wyd. Czytelnik

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego

facebook