Dodana: 11 październik 2019 10:21

Zmodyfikowana: 11 październik 2019 10:21

Środa Literacka z Krzysztofem Turem

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na spotkanie autorskie w ramach cyklu „Środy Literackie”. 16 października 2019 r. o godz. 17.00 gościem będzie tłumacz Krzysztof Tur.

Ilustracja do artykułu frgamnet plakatu Krzysztof Tur.jpg

To  będzie okazja do rozmowy m. in. o książce „Spotkanie”, będącej zbiorem niepublikowanych dotąd w Polsce tekstów rosyjskiego pisarza Jewgienija Zamiatina – autora opowiadań, nowel, powieści i dramatów (m. in. „My”, „Łowca ludzi”, „Cerkiew Boża”, „Ognie świętego Dominika”).

Twórczość Jewgienija Zamiatina charakteryzowała się odwagą i nowatorstwem, zachowując przy tym wysokie walory artystyczne. Był prekursorem. Już we wczesnych utworach Zamiatin dał się poznać jako godny następca Gogola - podobnie jak autor „Rewizora” wyczulony był na jałowość i pustkę powszedniości, bez litości dla ich przywar portretował swoich bohaterów. Rewolucja i wojna domowa były dla niego wyrazem apokaliptycznego rozpętania żywiołów, które opisywał z właściwym sobie gorzkim poczuciem humoru.

W przygotowywanym zbiorze tekstów znajdzie się to, co Zamiatin wydał i pisał w Paryżu w latach 1932-1937, tzn. nieskończona powieść „Bicz Boży”, cztery satyryczne opowiadania m. in. „Zegarek” i szkice publicystyczne.

(źródło: Fundacja Sąsiedzi

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Turem odbędzie się 16 października 2019 r. o godz. 17.00 w budynku głównym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A, VI piętro.

WSTĘP WOLNY

 

facebook