Dodana: 11 luty 2019 11:14

Zmodyfikowana: 11 luty 2019 11:14

Przystanek Historia. „Pod obcym niebem i nazwiskiem – zesłańcze losy Ryszarda Pokropowicza”

Oddział IPN w Białymstoku i Książnica Podlaska zapraszają na spotkanie upamiętniające rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego. Spotkanie „Pod obcym niebem i nazwiskiem – zesłańcze losy Ryszarda Pokropowicza” odbędzie się 12 lutego 2019 r. o godz. 17.00 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A), w audytorium na VI piętrze. Wstęp wolny!

Ilustracja do artykułu Typowy_składu_zsyłkowy_na_Syberię_w_Szymbarku.JPG

W programie prelekcja Pawła Niziołka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku. Wystąpieniu towarzyszyć będzie pokaz filmowej notacji z bohaterem (materiał zarejestrowany w 2007 r.)

Ryszard Pokropowicz - syn osadnika wojskowego z Elżbiecina k. Łomży. W 1940 r. wywieziony w głąb ZSRR z matką i rodzeństwem.
Zgubił się w transporcie podczas podróży. Skierowany przez władze sowieckie do domu dziecka, gdzie otrzymał nową tożsamość.
Matka wraz z siostrą i starszym bratem wyjechali ze Związku Sowieckiego z generałem Władysławem Andersem. Przez kolejne lata rodzina szukała go pod rodowym nazwiskiem nic nie wiedząc o nowej tożsamości.
Po latach Ryszard przyznał się sowieckim władzom do swojej prawdziwej tożsamości i został za to skazany na 10 lat łagrów. Jako „wroga ludu” opuściła go żona wraz z dziećmi. Jego najbliższa rodzina mieszkała na Zachodzie - brat we Francji, matka z siostrą w USA. Po raz pierwszy do Polski Pokropowicz przyjechał w roku 1967.
Na stałe osiedlił się w rodzinnym Elżbiecinie po 1989 r. Zmarł w 2010 r.

 

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego

fot.wikipedia

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook