Dodana: 19 listopad 2021 12:26

Zmodyfikowana: 19 listopad 2021 14:48

Podsumowano akcję Tydzień Munduru

Blisko tysiąc laurek, pocztówek i listów przygotowali młodzi Podlasianie w ramach akcji Tydzień Munduru. W ten sposób przedszkolaki, uczniowie i harcerze dziękują służbom mundurowym broniącym granicy polsko-białoruskiej. W piątek, 19 listopada, akcję podsumował jej inicjator marszałek Artur Kosicki oraz Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Marszałek Artur Kosicki stoi z dziećmi przy stole w oddali widać kobietę

Prace powstawały (i wciąż powstają) podczas warsztatów plastycznych organizowanych w Książnicy, jej filiach, w szkołach i przedszkolach. Teraz trafią do służb mundurowych pracujących na granicy. Marszałek Artur Kosicki przyznał, że jest zaskoczony, ale też zadowolony z bardzo dużego odzewu, z jakim spotkała się ta akcja.

– Dziękuję dyrekcji Książnicy Podlaskiej, pracownikom filii, nauczycielom i wychowawcom, ale przede wszystkim dzieciakom i wszystkim, którzy zaangażowali się w tę inicjatywę. Ogromna liczba przygotowanych prac świadczy o wielkim wsparciu dla naszych służb mundurowych, które teraz z ogromnym zaangażowaniem wypełniają swoje trudne obowiązki – mówił marszałek. – Jestem przekonany, że nawet w ten drobny sposób możemy wyrazić nasze wsparcie i wnieść odrobinę radości do tak trudnej obecnie służby policjantów, żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej – dodał.

Artur Kosicki zapewnił, że to nie ostatnia tego typu akcja.

- Jesteśmy im winni wsparcie. Oni wypełniają rotę przysięgi: bronić niepodległości i granic Rzeczpospolitej. To dla nich też nie jest łatwy czas. Niech czują, że jesteśmy z nimi – apelował. 

Pomysł akcji zrodził się podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Jak wyjaśniała Beata Zadykowicz, dyrektor Książnicy Podlaskiej, okazało się, że potrzeba podziękowania obrońcom granic jest bardzo duża. Co więcej, do inicjatywy włączyły się nie tylko podlaskie placówki, ale także te spoza naszego regionu.

– Przede wszystkim podziękowania należą się rodzicom autorów tych prac, za wspaniałe, patriotyczne wychowanie. Macie cudowne dzieci. Dziękuję też nauczycielom i wychowawcom, a przede wszystkim naszym służbom za to, że pozwalają nam w miarę spokojnie żyć w tym niespokojnym świecie – podkreślała.

Pomysłów na prace młodym autorom nie brakowało. Głównym motywem były barwy narodowe, mundur i oczywiście słowo: „dziękuję”.

Rysunek przedstawiający 4 żołnierzy i słowa: dziekujemy, Gabryś


Choć termin nadsyłania prac mija 19 listopada to, jak zapewniają organizatorzy, te które nadejdą do Książnicy później, także trafią do adresatów.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Piotr Babulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook