Dodana: 30 czerwiec 2020 09:17

Zmodyfikowana: 30 czerwiec 2020 09:17

Oddaj książki, nie płać kary – abolicja w Książnicy Podlaskiej

Jeszcze tylko dziś (30.06), wszyscy którzy przegapili termin zwrotu książek, lub nie mogli ich oddać ze względu na zamknięcie bibliotek mogą zwrócić je bez konieczności płacenia kary.

Ilustracja do artykułu abolicja 2020.jpg

- Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, jest wyjątkowa. W okresie, gdy biblioteka była zamknięta ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem, automatycznie przedłużaliśmy wypożyczone książki. Zdajemy sobie jednak sprawę, że po otwarciu Książnicy nie wszyscy Czytelnicy byli w stanie do nas dotrzeć – z różnych względów, dlatego zdecydowaliśmy, że w maju i czerwcu wprowadzamy abolicję, by każdy mógł spokojnie zwrócić książkę, bez konieczności płacenia kary – mówi Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Przypominamy, że w tej chwili otwarta jest siedziba główna Książnicy Podlaskiej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A i dziewięć z szesnastu filii bibliotecznych, działających na terenie Białegostoku: Filia nr 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 i 15. Osoby, które wypożyczyły książki w filiach, które nadal pozostają zamknięte, mogą je zwrócić w siedzibie głównej lub każdej, otwartej filii.

– Pragnę uspokoić tych Czytelników, którzy wypożyczyli książki z filii, które nadal pozostają zamknięte i nie mają możliwości dotarcia ani do siedziby głównej, ani do otwartych filii bibliotecznych – do momentu, gdy filia, z której pochodzą wypożyczone książki, pozostaje zamknięta – kary nie będą naliczane – podkreśla Dorota Łuckiewicz, zastępca dyrektora Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Osoby, które posiadają kartę czytelnika Książnicy Podlaskiej i są zapisane do filii aktualnie zamkniętych, mogą wypożyczać książki w siedzibie głównej i każdej, otwartej filii.

Według danych z dnia 15 czerwca 2020 r., u dłużników pozostaje 7036 woluminów, z czego 2458 wypożyczonych w Wypożyczalni Głównej.

Kara za przetrzymanie książki, audiobooka, płyty CD z muzyką, płyty analogowej czy kasety magnetofonowej to 10 gr za jeden wolumin, za każdy dzień po terminie zwrotu.

Abolicja obowiązuje do końca czerwca 2020 r. w budynku głównym i filiach Książnicy Podlaskiej.

źródło: Książnica Podlaska
oprac. Aneta Kursa

 

 

 

facebook