Obchody 104. rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa
Złożeniem kwiatów pod białostockim pomnikiem Ludwika Zamenhofa uczczono w środę (14.04) 104. rocznicę śmierci twórcy języka esperanto. W związku z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa, uroczystości miały skromny charakter. Wzięła w nich udział m.in. Beata Zadykowicz, Wicedyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
– To postać szczególnie ważna dla Książnicy Podlaskiej. W jednej z naszych filii – nr 14 Esperanto Libraro, gromadzimy księgozbiór w języku esperanto. Tak, jak Ludwik Zamenhof wierzył, że stworzony przez niego język będzie łączył ludzi, my wierzymy, że podobną moc ma literatura w ogóle – mówi Beata Zadykowicz.
W 104. rocznicę śmierci jednego z najbardziej znanych białostoczan, postać Ludwika Zamenhofa oraz jego dzieło wspominali m.in. członkowie Białostockiego Towarzystwa Esperantystów oraz przedstawiciele instytucji kultury.
Ludwik Zamenhof – twórca języka uniwersalnego
Ludwik Zamenhof urodził się 15 grudnia 1859 r. w Białymstoku. Pochodził z wielodzietnej rodziny żydowskiej. Wraz z rodzeństwem i rodzicami: Markiem Zamenhofem i Rozalią Sofer mieszkał przy ul. Zielonej 6 (w 1919 r. zmieniono nazwę na ul. Zamenhofa). Ojciec Ludwika pracował kolejno jako buchalter, nauczyciel, następnie otworzył szkołę dla dziewcząt żydowskich „Tora ba dereh Erec”. Uczył w niej języka niemieckiego i francuskiego.
Młody Ludwik wykazywał, podobnie jak ojciec i dziadek językoznawca, zdolności lingwistyczne. W domu mówiono jidysz i po rosyjsku, a otoczenie dostarczało sposobności przysłuchiwania się rozmaitym dialektom i językom. Jak podają źródła - Ludwik mając lat 14 władał już sześcioma. W wieku 10 lat napisał dramat Wieża Babel, czyli tragedia białostocka pięciu aktach, który odzwierciedlał różnice językowe w wielonarodowym mieście. Już wówczas kiełkowała w nim myśl o sztucznym języku, który pozwoliłby ludziom porozumiewać się bez barier. Chciał, aby ten język sprzyjał dyskusji, wymianie myśli i poglądów i był łatwy w nauczeniu.
źródło i fot.: Książnica Podlaska
oprac.: Anna Augustynowicz