Dodana: 9 wrzesień 2020 12:05

Zmodyfikowana: 9 wrzesień 2020 12:05

Nowe tytuły w serii „Bajkowa Książniczka” wydawanej przez Książnicę Podlaską

Ukazały się trzy nowe tytuły w serii „Bajkowa Książniczka”, wydawanej przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku: „Stefek Burczymucha” Marii Konopnickiej oraz „Lalka Lucy” i „Osioł Mateusz” Celiny Zubryckiej.

Ilustracja do artykułu Trzy bajeczki.jpg

– Kontynuujemy prace nad naszą dziecięcą serią, sięgamy zarówno po klasykę, jak i twórczość współczesnych pisarzy i poetów, związanych z naszym regionem – mówi Jolanta Gadek, redaktor naczelna serii „Bajkowa Książniczka” oraz dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

  • „Stefka Burczymuchy” nie trzeba chyba przedstawiać nikomu – to klasyka polskiej literatury dziecięcej. Zabawna historia tchórzliwego chłopca, w publikacji Książnicy, zaopatrzona została w słowniczek, dzięki któremu młodzi Czytelnicy ich rodzice nie będą mieć problemu ze zrozumieniem tekstu Marii Konopnickiej.
  • „Lalka Lucy” Celiny Zubryckiej to ciepła opowieść, która przeniesie dzieci do świata zabawek i „pokaże” małym Czytelnikom jak krzywdzące może być osądzanie innych.
  • Czy stworzenia pochodzące z dwóch różnych światów mogą się porozumieć? Czy pluszowy osioł i szara mysz mogą się zaprzyjaźnić? Odpowiedzi na te pytania, mali miłośnicy literatury odnajdą w książeczce Celiny Zubryckiej „Osioł Mateusz”.

Maria Konopnicka – urodzona w 1842 r. w Suwałkach, poetka, nowelistka, publicystka, tłumaczka. Pisała dla dzieci i dorosłych. Autorka m.in. słynnej „Roty” oraz nowel: „Dym”, „Nasza szkapa” czy „Mendel Gdański”.

Celina Zubrycka – mieszka i pracuje w Dobrzyniewie Dużym. Od lat nauczyciel języka polskiego, ostatnio też bibliotekarz i nauczyciel wspomagający. Zafascynowana bajkami terapeutycznymi pisze je, bo „strach ma przecież wielkie oczy”.

Seria „Bajkowa Książniczka” jest redagowana przy współpracy z prof. Anną Nosek z Uniwersytetu w Białymstoku, specjalizującą się w literaturze dziecięcej. W serii ukazało się w sumie 12 tytułów, autorstwa m.in. Zygmunta Glogera, Franciszka Kobryńczuka, Marii Konopnickiej, a także: Elżbiety Janikowskiej, Zofii Olek-Redlarskiej, Józefy Drozdowskiej i innych.

Publikacje będzie można niebawem nabyć w Dziale Promocji i Wydawnictw Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A), tel. 85 67-67-241.

źródło i fot.: Książnica Podlaska, oprac. Małgorzata Sawicka

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook