Dodana: 24 maj 2021 15:37

Zmodyfikowana: 30 lipiec 2021 11:51

Nora Ney i kino w przedwojennym Białymstoku w 115 rocznicę urodzin artystki

We wtorek (25.05) w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku została otwarta wystawa prac znanego białostockiego karykaturzysty Tomasza Brańskiego „Nora Ney i kino w przedwojennym Białymstoku”. Wystawa została przygotowana dzięki stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego. W wernisażu udział wzięła m.in. Agata Puchalska, dyrektor Biura Kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.

trzy osoby stojące przed sztalugami z pracami

Nora Ney (właściwie Sonia Najman lub Zofia Neuman) urodziła się 25 maja 1906 w Wasilkowie (chociaż w wywiadzie dla tygodnika „Kino” aktorka jako miejsce urodzenia podała wieś Sielachowskie). Pochodziła z rodziny żydowskiej i była najmłodsza z czwórki rodzeństwa. W 1925 roku zdała maturę w elitarnym gimnazjum przy ul. Szlacheckiej 4 w Białymstoku, a później wyjechała do Warszawy, gdzie rozpoczęła naukę w Instytucie Filmowym Wiktora Biegańskiego.

Po raz pierwszy zagrała w 1926 r. w niemym filmie „Gorączka złota”. Oficjalnie zadebiutowała w filmie „Czerwony błazen” u boku Eugeniusza Bodo. W 1939 aktorka wyjechała najpierw do Rosji, a po wojnie (po krótkim pobycie w Polsce) wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie podejmowała nieme role filmowe. Zmarła 21 lutego 2003 w Kalifornii. Ostatni raz białostoczanie mogli oglądać Norę Ney 1 czerwca 1939 r. na deskach Teatru Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

(na podst. białystoksubiektywnie.com, Wikipedia)

Tomasz Brański - białostocki rysownik. Debiutował w 1992 r. w kultowym harcerskim czasopiśmie „Świat Młodych” i łódzkiej „Karuzeli”. W latach 1996 - 2006 publikował w warszawskim wydawnictwie SUPERPRESS. W latach 2006 - 2017 rysował satyryczne portrety piłkarzy Jagielloni. Autor publikował swoje prace w „Kurierze Podlaskim”, „Kurierze Porannym” i „Nad Białką”. Swoje prace prezentował na wystawach w Białymstoku (Podlasianie 1 - 3) oraz w placówkach na terenie gmin: Supraśl, Czarna Białostocka, Suraż, Boguty Pianki i Łomży. Od 5 lat interesuje się polskim starym kinem, czego owocem były wystawy: w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku pt.  „STARE KINO & Nora Ney i inni” (2019) , w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wasilkowie oraz galerii „Metamorfozy” w Warszawie (2020).

Wystawę można oglądać do 30 czerwca br. w przestrzeni biblioteki przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. 14 A. 

źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa
red.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook