Dodana: 7 wrzesień 2020 14:50

Zmodyfikowana: 7 wrzesień 2020 14:50

Narodowe Czytanie w Podlaskiem - „Balladyna” w centrum Supraśla

Fragmenty jednego z najsłynniejszych dzieł Juliusza Słowackiego odczytano na Placu Tadeusza Kościuszki w Supraślu. To właśnie tam, w sobotę (5.09) zorganizowano, główne w naszym regionie, Narodowe Czytanie. Czytali samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury, duchowni, aktorzy i mieszkańcy regionu. W imieniu marszałka Artura Kosickiego w wydarzeniu wziął udział Tomasz Szeweluk, Sekretarz Województwa.

Aktorzy w kostiumach teatrlanych

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W poprzednich latach czytano m.in. dzieła Aleksandra Fredry, Qvo Vadis Henryka Sienkiewicz, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, czy wybrane nowele polskie. Zawsze są to dzieła z kanonu literatury polskiej.
Marszałek Artur Kosicki w rozmowie z Wrotami Podlasia podkreślał, że Narodowe Czytanie zachęca do sięgania po klasykę literatury.  

- To wspaniała akcja promująca czytelnictwo, ale też przybliżająca największe dzieła polskiej literatury – mówił –  Tytuły  wybierane do Narodowego Czytania w pierwszej chwili kojarzą się przede wszystkim z lekturami szkolnymi, a wiadomo, że nie zawsze sięgało się po nie chętnie. Ta akcja odkrywa je na nowo, ukazuje kunszt literacki i poetycki polskich pisarzy.

Jolanta Gadek, dyrektor Książnicy Podlaskiej również zwróciła uwagę na to, że po każdej edycji Narodowego Czytania, zwiększa się ilość wypożyczeń książek czytanych podczas akcji.

Po raz pierwszy w Supraślu

Tegoroczne Narodowe Czytanie w Podlaskiem, po raz pierwszy zostało zorganizowane poza Białymstokiem.  Jak mówiła Jolanta Gadek, decyzja o wyjściu z akcją poza stolicę regionu,  to wynik  chęci odświeżenia dotychczasowej formuły, a Supraśl, jako miasto z artystycznymi tradycjami  jak najbardziej się do tego nadaje.

Na miejsce wydarzenia wybrano centrum miasteczka. Tam w otoczeniu kramików odbywającego się równocześnie jarmarku na scenie występowali lokalni samorządowcy, artyści, ludzie kultury i mieszkańcy. Każdy otrzymywał do przeczytania fragment dramatu Juliusza Słowackiego. Czytali m.in. dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Ewa Iżykowska- Lipińska, dyrektor Teatru Wierszalin Piotr Tomaszuk, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury Barbara Bojaryn-Kazberuk, ks. bp Henryk Ciereszko, Archimandryta Sergiusz Matwiejczuk z supraskiego Monasteru, dyrektor Muzeum Podlaskiego Waldemar Wilczewski.
Każdy z uczestników otrzymywał w podziękowaniu pudełeczko malin i różę. Prezenty wręczali Justyna Kruczkowska- Godlewska – pamiętna Balladyna z białostockiej adaptacji sztuki  i Patryk Ołdziejewski, który w spektaklu grał Chochlika.

Rozstrzygnięcie konkursu, kiermasz książek

Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania odbył się finał konkursu poetyckiego „Katyń – słowo i pamięć”. Konkurs był zorganizowany z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Nagrody główne w konkursie ufundował samorząd województwa podlaskiego.

Atrakcją był też kiermasz książek za złotówkę. Miłośnicy literatury mogli wybrać coś dla siebie spośród kilkuset wycofanych z biblioteki oraz tzw. dubletów.

 

Środki, pochodzące z kiermaszu zostaną przeznaczone na zakup książek dla mieszkańców Domu Matki i Dziecka Nazaret w Supraślu, prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Na osoby, które zgłosiły się do czytania fragmentów „Balladyny” czekały  nagrody - publikacje i bilety wstępu do podlaskich instytucji kultury. Czytniki elektroniczne, gry, oraz power bank przygotował też Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Swoje stoiska, podczas wydarzenia miały też podlaskie instytucje kultury, m.in. Opera i Filharmonia Podlaska i Muzeum Podlaskie.

 

Organizatorami Narodowego Czytania w Supraślu byli Książnica Podlaska, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Urząd Miejski w Supraślu.

 

Aneta Kursa

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook