Koncert Pieśni nabożnych Franciszka Karpińskiego
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Fundacja ProAnima zapraszają na koncert Pieśni nabożnych Franciszka Karpińskiego pt. „Na pamiątkę 3-go maja” w roku 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz w 280. rocznicę urodzin poety. Koncert odbędzie się 5 października 2021 roku o godz. 17:00 w auli książnicy.
W programie zaplanowano:
- Pieśń Na Pamiątkę 3. Maja 1791 – Boże! Ludzie twoi przyszli,
- Pieśń o Wierze, Nadziei i Miłości – Ojców naszych Boże stary,
- Pieśń o Błogosławieństwo Boże nad Krajem – Boże kiedy Wiarę Świętą,
- Pieśń o Powinnościach Chrześcijańskich – We dnie i w nocy,
- Pieśń o Miłości Bliźniego – Prawo to święte,
- Pieśń o Cierpliwości Chrześcijańskiej, i zdawaniu się na wolę Boską – Będę cierpiał bom zasłużył,
- Pieśń o Wielkości Boga, a nikczemności człowieka – Potężny Boże na ziemi i niebie,
- Psalm 129 pokutny – Z Głębi do Ciebie wołałem Panie,
- Psalm 122 – W Nieszczęściach Kraju – O Który mieszkasz nad wszystkiemi Nieby!,
- Pieśń pod czas wojny – Gdyśmy na Pańskiej usłudze stali,
- Psalm 19 – Za Króla idącego na Wojnę – Niech Cię wysłucha Pan w czasie trwogi,
- O podległości, powołaniu i rządowi – Chwalcie Boga wszystkie stany,
- Pieśń do Najświętszej Panny – Niebieskiego Dworu Pani.
Pieśni zostaną zaprezentowane przez następujących wykonawców:
Starosielskie Bractwo Śpiewacze im. Św. Stanisława - zespół działa w Białymstoku od 2013 roku przy Duszpasterstwie Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Białostockiej. Za przedmiot swoich zainteresowań i działań przyjął rekonstruowanie i wykonawstwo pieśni tradycyjnej, wywodzącej się z polskich tradycji obrzędowych (ludowych), zwyczajowych i patriotycznych. W roku 2021 zespół dokonał nagrań dwóch płyt „Na pamiątkę 3. Maja – Pieśni Nabożne Fr. Karpińskiego” oraz „Pieśni Rycerskie”, których premierę zaplanowano na początek października.
Mariusz Perkowski – kierownictwo artystyczne Zespołu Starosielskie Bractwo Śpiewacze. Absolwent Wychowania Muzycznego na UMFC Filii w Białymstoku oraz Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego w Bydgoszczy. Ukończył również studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz studia doktoranckie w Instytucie Muzykologii KUL w katedrze Monodii Liturgicznej.
Witold Broda – współzałożyciel Teatru Węgajty i kapeli Bractwa Ubogich. Lider Kapeli Brodów, z którą od 1992 roku wykonuje repertuar tradycyjny, na który składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej pochodzące ze zbiorów Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL i własnych.
Monika Horodek – wokalistka, instrumentalistka, aktorka, na co dzień nauczyciel śpiewu, sprawnie poruszająca się w różnych nurtach muzycznych. Od początku szkoły podstawowej związana z muzyką dawną. Obecnie członkini Lúthien Consort. Od kilku lat związana z organizacją festiwalu Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu.
Koncert odbędzie się 5 października 2021 o godz. 17:00 w auli Książnicy Podlaskiej przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A (VI piętro) w Białymstoku. Wstęp jest wolny.
źródło: Książnica Podlaska
oprac.: Edyta Chodakowska-Kieżel