Dodana: 10 wrzesień 2018 14:27

Zmodyfikowana: 10 wrzesień 2018 14:27

Jesień w Książnicy Podlaskiej

Projekty skierowane do dzieci i młodzieży, środy literackie, konferencje naukowe – przed nami kolejny kulturalny sezon w Książnicy Podlaskiej. Jak podkreślają pracownicy Biblioteki tegoroczna jesień obfitować będzie w wiele interesujących wydarzeń literackich i artystycznych

Ilustracja do artykułu 538x0.jpg

Sezon jesienny w Książnicy zainaugurowało Narodowego Czytania. W sobotę, 8 września na Rynku Kościuszki w Białymstoku spotkali się mieszkańcy miasta i regionu, przedstawiciele władz samorządowych oraz ludzie kultury aby wspólnie przeczytać fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czytając wybrane teksty z Antologii Niepodległości.

Kolejnym sposobem na uczczenie rocznicy będą warsztaty komiksu historycznego z Szymonem Telukiem „Niepodległa w komiksie”. To zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 8 – 18 lat, podczas których młodzi ludzie nauczą się m. in. jak zaadaptować wydarzenie historyczne na scenariusz krótkiego komiksu, poznają podstawy języka komiksu oraz dowiedzą się, jak tworzyć pasek komiksowy. Warsztaty odbędą się w dniach  13–14 września 2018 r.

Powraca też cykl spotkań pod hasłem „Środy Literackie”. Już 19 września o godz. 17.00 z Czytelnikami spotka się prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk – historyk i badacz literatury polskiej, przez piętnaście lat zajmujący się przygotowywaniem do druku korespondencji Stefana Żeromskiego. Podczas spotkania autorskiego w Książnicy Podlaskiej, prof. Adamczyk opowie m. in. o swojej najnowszej książce Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego. 26 września o godz. 17.00 zapraszamy natomiast na spotkanie z Mirą Łukszą, obchodzącą w tym roku 45–lecie pracy twórczej pisarką, poetką, tłumaczką, redaktorką i dziennikarką.

Kolejne Środy Literackie to m. in. spotkania z Piotrem Brysaczem, Krzysztofem Gedroyciem, Ziemowitem Szczerkiem, Marcinem Tomkielem, Markiem Kusibą czy Jakubem Małeckim.

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku bierze też udział w, realizowanym od września do grudnia, projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek”, skierowanym do dzieci urodzonych w 2015 r. oraz ich rodziców. Każdy 3-latek, którego rodzice zapiszą do biblioteki lub już to zrobili, otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, w której znajdą się: książka, poradnik dla rodziców oraz Karta Małego Czytelnika. Projekt będzie realizowany w filiach Książnicy Podlaskiej na terenie Białegostoku (oprócz Filii nr 14). Na dzieci będzie czekać ok. 350 wyprawek.

19 i 20 października Biblioteka zaprasza na podlaskie dni książki „Z książką w podróż historyczną” – zadanie realizowane dzięki pozyskaniu środków z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”. To ok. 20 wydarzeń kulturalno–literackich (warsztatów historyczno-plastycznych teatralno-muzycznych, grywalizacyjnych, bibliograficznych, literacko-historycznych, spotkań z autorami itp.), jakie odbywać się będą w siedzibie głównej Książnicy Podlaskiej w Białymstoku oraz na terenie kilku, wybranych miejskich filii bibliotecznych.

Książnica Podlaska jest także organizatorem i współorganizatorem spotkań i konferencji naukowych.

W dniach 11-12 października 2018 odbędzie się II Konferencja Naukowa z cyklu „Młoda Polska: rewizje, reinterpretacje”, organizowana pod hasłem „Tadeusz Miciński i ludzie epoki. Współcześni i potomni wobec pisarza i jego dziedzictwa”. Organizatorem jest Uniwersytet w Białymstoku oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie; współorganizatorem Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

W dniach 8-9 listopada 2018 roku Książnica zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową „Podlascy twórcy niepodległości Polski”. Jest to wydarzenie organizowane przez Fundację Pole Kultury w Choroszczy oraz Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego. Podczas sesji prezentowany będzie pierwszy numer rocznika pt. „Podlachia. Podlaskie Zeszyty Naukowe”.

Jubileuszowa Konferencja Naukowa „Debiuty Adama Mickiewicza. Debiuty romantyków. Tradycje – strategie – idee – język” odbędzie się 9-10 listopada 2018 roku. Sesja organizowana jest przez Uniwersytet w Białymstoku, Polską Akademię Umiejętności w Krakowie oraz Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego.

Kolejnym, ważnym wydarzeniem będzie Jubileuszowa Konferencja Naukowa „Topos. Pismo literackie. Idea, środowisko artystyczne”, która odbędzie się 16-17 listopada 2018 roku. Sesja organizowana jest przez Uniwersytet w Białymstoku, Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego oraz Stowarzyszenie Naukowe „Oikoumene”. Wydarzeniu towarzyszyć będą spotkania z pisarzami skupionymi wokół „Toposu”, promocja książek, panele dyskusyjne.

Książnica Podlaska to nie tylko biblioteka. Jako instytucja kultury jest organizatorem różnego rodzaju spotkań oraz wydarzeń. Na parterze budynku głównego Książnicy, przy ul. Marii Skłodowskiej–Curie 14A, funkcjonuje Galeria Parter, gdzie swoją twórczość prezentują artyści zarówno podlascy, jak i z innych regionów Polski oraz zagranicy. Tej jesieni planowana jest wystawa prac, pochodzącego z Ukrainy malarza, Igora Drozda–Duszyńskiego oraz znanego rysownika i malarza Władysława Pietruka.

15 listopada 2018 r. w budynku głównym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbędzie się uroczysta gala wręczenia Ogólnopolskiej Nagrody im. Franciszka Karpińskiego, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Laureatem XIV edycji nagrody został Krzysztof Kuczkowski – poeta, autor szkiców, recenzji literackich i muzycznych, juror wielu konkursów, wykładowca warsztatów poetyckich.

Jesienią planowany jest także zakup nowości wydawniczych – książek i audiobooków z zakresu literatury naukowej, literatury pięknej, literatury popularnonaukowej oraz literatury dla dzieci i młodzieży na kwotę ponad 95 tys. zł. Fundusze na ten cel pochodzą z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

Po remoncie pracę rozpoczęła Filia nr 17, mieszcząca się przy ul. Dziesięciny 41B. W bibliotece m. in. wymieniono posadzkę, pomalowano ściany, wymieniono oprawy oświetleniowe, częściowo zmieniono układ pomieszczeń oraz odnowiono toaletę, starając się zapewnić czytelnikom jak najlepsze warunki.  Uzupełniono także księgozbiór. Oficjalne otwarcie planowane jest w październiku.

 

 

źródło: Książnica Podlaska

facebook