Dodana: 22 luty 2021 09:32

Zmodyfikowana: 22 luty 2021 09:33

Dotacja dla Książnicy na roczniki Gazety Współczesnej "w chmurze"

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku dokona digitalizacji dziewięciu archiwalnych roczników Gazety Współczesnej z lat 1992-2000 (około 2200 numerów gazety). Zarząd województwa na posiedzeniu w czwartek (18.02) przyznał 16 tys. zł dotacji z budżetu województwa na wkład własny do tego projektu.

Wejście do budynku, nad nim napis Książnica Podlaska

Ponad 970 tys. zł wynosi dofinansowanie unijne, które Książnica Podlaska otrzymała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na ten projekt.

Jego przedmiotem jest przeniesienie archiwalnych roczników Gazety Współczesnej (GW) z lat 1992-2000, będących w posiadaniu Książnicy, do postaci cyfrowej. W tym celu kupiony został aparat do digitalizacji z osprzętem, sprzęt komputerowy, sprzęt do serwerowni, system informatyczny oraz usługa udostępniania GW w chmurze.

- Digitalizacja zasobów to wymóg naszych czasów.  W formie cyfrowej możemy chronić i gromadzić nasze dziedzictwo kulturowe, chronić naszą historię – podkreślił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Myślę, że dla wielu mieszkańców lektura gazet sprzed 20, 30 lat będzie ciekawą wycieczką w przeszłość.

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego jest największą biblioteką w regionie. Placówka podlega Samorządowi Województwa Podlaskiego.

tekst.: Barbara Likowska-Matys

red.: Małgorzata Półtorak

fot.: Kamil Timoszuk

facebook