„Autorzy i książki” - spotkanie autorskie autorskie z Dorotą Gnatowską
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza 13 maja (piątek) o godz. 17 na spotkanie autorskie z Dorotą Gnatowską, zorganizowane w ramach Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki” – edycja VI „bliżej Natury”. Współorganizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Samorząd Województwa Podlaskiego.
Spotkanie autorskie z Dorotą Gnatowską odbędzie się 13 maja o godz. 17 w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14A, aula - VI piętro. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Dorota Gnatowska – pracuje w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu od 2007 roku. Jest kierownikiem Działu Tradycji Zielarskich, opiekuje się muzealnym ogrodem roślin leczniczych. Organizatorka wystaw i konferencji o tematyce zielarskiej. Autorka artykułów o charakterze naukowym i popularnonaukowym, scenariuszy lekcji muzealnych i warsztatów o tematyce zielarskiej dedykowanych dla wszystkich grup wiekowych. Jest także autorką publikacji „Rośliny lecznicze” (wydanie pierwsze – 2016, wydanie drugie, poprawione i rozszerzone - 2022) prezentującej kolekcję ponad 300 gatunków roślin leczniczych, bogato ilustrowaną fotografiami i rycinami.
Książka „Rośliny lecznicze”
Najnowsza publikacja Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, z serii Kolekcje Muzeum, pt. Rośliny lecznicze, wydanie II poprawione i rozszerzone, zawiera opisy, zastosowanie, receptury oraz ryciny i zdjęcia ponad 300 gatunków roślin zdatnych do zażycia lekarskiego. W albumie znajduje się sporządzony przez ks. Kluka rejestr roślin, które podzielone zostały według chorób i schorzeń, na które pomagają, jak np. bóle zębów, bóle głowy, gorączka, katar czy kaszel. Przy opisie każdej z roślin znajduje się także sposób jej zastosowania oraz przepisy na syropy, przetwory czy potrawy z użyciem danego zioła. Można znaleźć np. stary przepis na środek leczący kaszel z liści babki zwyczajnej, poznać tradycyjną recepturę na kawę żołędziową, olej dziurawcowy czy piwo jałowcowe. Z książki czytelnik dowie się m.in. jakie zastosowanie mają zioła i rośliny rosnące w przydomowych ogrodach czy na łąkach, jak: lebiodka, rdest i werbena, ale też mniszek lekarski, rumianek czy rozmaryn. Album Rośliny lecznicze jest kolejnym wydawnictwem muzeum, popularyzującym jego zbiory.
źródło: Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
oprac.: Paulina Dulewicz