Dodana: 13 luty 2019 09:25

Zmodyfikowana: 13 luty 2019 09:25

antyWalentynki w Książnicy Podlaskiej

Duet Łucja Dudzińska i Eligiusz Buczyński zaprezentuje dialog damsko-męski, czyli poetyckie antyWalentynki. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Środy Literackie” (13 lutego) w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Początek o godz. 17.00.

Ilustracja do artykułu antywalentynki.jpg

Uczestnicy spotkania wysłuchają wierszy z tomików: „wykrzesać ogień” Łucji Dudzińskiej oraz „On” Eligiusza Buczyńskiego, a także wezmą udział w ósmej edycji ogólnopolskiej akcji antyWalentynkowej. 

Łucja Dudzińska - poznańska poetka, redaktorka, wydawca, animatorka kultury, członek Zarządu Głównego i Komisji Kwalifikacyjnej Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Tłumaczona na dziewięć języków. Autorka ośmiu tomów poetyckich (w tym dwóch dwujęzycznych). Inicjatorka, kuratorka ogólnopolskiej Grupy Literycznej Na Krechę (2011). Fundatorka i prezes FONT (Fundacja Otwarta NA Twórczość). Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury.

Eligiusz Buczyński – poeta, pracownik Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Laureat ogólnopolskich konkursów literackich. Autor czterech tomów wierszy: „Oddechy” (2006), „duch osobny” (2014), „Konik morski” (2015), „On” (2018). Publikował między innymi w: „Portrecie”, „Odrze”, „Interze”, „Akancie”, „Cegle”, „Epei”, „Bibliotekarzu Podlaskim”. Mieszka w Białymstoku.

Poetycka akcja „Ludzie wiersze piszą” – ogólnopolska akcja antyWalentynkowa jest formą popularyzacji czytelnictwa poezji – wychodzenia ze sztuką na ulice, do pubów, bibliotek, do zakładów usługowych, sanatorium (a nawet na stoki narciarskie w Wiśle, w Szczyrku, w Jańskich Łaźniach, jak miało to miejsce w ostatnich dwóch latach), aby odpoczynek również łączyć z czytaniem poezji i prozy. Na początku założeniem akcji poetyckiej była przede wszystkim odpowiedź na komercję i na wszędobylski „serduszkowy” kicz walentynkowy. Lepiej w tym czasie sięgnąć po tomik poezji – mamy przecież potężne źródła literatury i sztuki, z których nie tylko można, ale i należy czerpać przyjemność.

13 lutego 2019 r.
godz. 17.00 
budynek główny Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14 A, VI piętro
www.ksiaznicapodlaska.pl
facebook.com/ksiaznicapodlaska

WSTĘP WOLNY

mat. od org.

facebook