Dodana: 28 styczeń 2010 10:19

Zmodyfikowana: 28 styczeń 2010 10:19

Wieloletni projekt "Żyjemy Razem"

Celem projektu jest przede wszystkim szeroko rozumiana edukacja zmierzająca do uświadomienia mieszkańcom województwa podlaskiego jak i innych regionów Polski, że dzięki  dialogowi pomiędzy ludźmi różnych wyznań, narodowości, ras, różnych poglądów, ludźmi biednymi i bogatymi, zdrowymi i niepełnosprawnymi, ludźmi z miasta i  ze wsi, starymi i młodymi - możliwa jest bezkonfliktowa koegzystencja. Każdy z nas jest inny, ale żyjemy razem na tej ziemi, pod jednym niebem i powinniśmy się nawzajem szanować.

 

 

W ramach projektu realizowane były i będą:

  • warsztaty,
  • wystawy,
  •  koncerty, spektakle,
  • wydawnictwa,
  • nagrania telewizyjne.

W pierwszym etapie projekt realizowany był w 12 miejscowościach województwa podlaskiego, gdzie koordynatorami warsztatów dofinansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa, były:
1. w  Białymstoku  – Białostocki Ośrodek Kultury, Centrum im. Ludwika Zamenhofa,
2. w Bielsku  Podlaskim  – Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach,
3. w Grajewie – Grajewska Izba Historyczna,
4. w  Hajnówce – Hajnowski Dom Kultury,
5. w Krynkach – Gminny Ośrodek Kultury,
6. w  Łomży -  Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych,
7. w  Siemiatyczach – Siemiatycki Ośrodek Kultury,
8. w  Sejnach – Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”,
9. w Sokółce – Sokólski Ośrodek Kultury,
10. w Supraślu – Centrum  Kultury i Rekreacji,
11. w Suwałkach – Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki,
12. w Tykocinie – Muzeum Podlaskie, Oddział w Tykocinie.

Pod okiem artystów plastyków i z pomocą znawców problematyki wielokulturowości powstały, w ramach warsztatów  prace plastyczne, z których najlepsze, wybrane prze komisję w składzie: prof. Andrzej Strumiłło, Krzysztof Czyżewski, Jarosław Perszko (przewodniczący) złożyły się na wielkoformatową, przestrzenną wystawę prezentowaną  w warunkach miejskich – na wolnym powietrzu. Wystawie prezentowanej w centralnych punktach miejscowości towarzyszyć będą  koncerty, występy, spektakle, filmy, dyskusje, promocje wydawnictw,  akcje  uliczne, lekcje  tolerancji w szkołach i wiele innych działań, w zależności od inwencji  organizatorów. Wystawa trwać będzie ok. 1 tygodnia.

Wystawom  w różnych miejscowościach towarzyszyć będzie folder z informacją o przebiegu warsztatów w 12 miejscowościach oraz z bajką o kocie Kolorze.

Wystawa będzie wędrować po województwie podlaskim i po Polsce. Otwarciom wystawy towarzyszyć będą koncerty, spektakle, akcje uliczne, lekcje tolerancji w szkołach itp.

Zapraszamy, zachęcamy, namawiamy do obejrzenia tej wystawy. Przecież żyjemy razem!

Główny organizator i koordynator projektu „Żyjemy razem” – Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

facebook