Dodana: 20 wrzesień 2019 12:27

Zmodyfikowana: 20 wrzesień 2019 12:27

Moja Ojczyzna upleciona z pieśni - EDD w Filipowie

W niedzielę, 15 września w sali widowiskowej GOKiS w Filipowie odbył się koncert „Moja Ojczyzna upleciona z pieśni”. Można było usłyszeć wiersze i pieśni z okresu Bitwy pod Grunwaldem, rozbiorów Polski i Powstania Styczniowego, I Wojny Światowej do odzyskania Niepodległości w 1918 r. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pn. „Polski splot” i dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Artyści w strojach historycznych  na scenieEDD w Filipowie (12).JPG

Wójt Gminy Filipów oraz członkowie Rady Gminy Filipów zaprezentowali piękne stroje szlacheckie i wykonali na żywo pieśni patriotyczne - „Bogurodzica”, „Hymn do miłości ojczyzny” , „Boże, coś Polskę”, „Wojenko, wojenko”, „Piechota”, „Pierwsza Kadrowa”, „My Pierwsza Brygada”, „Marsz marsz Polonia” i „Rota”. W inscenizacji można było zobaczyć także postaci guwernantki i jej trzech uczennic oraz wędrowca w czerni.

Członkowie Młodzieżowego Teatru Sensu wystąpili w rolach powstańców styczniowych oraz żołnierzy walczących w I Wojnie Światowej. Na scenie zaprezentowali stroje odtworzone na wzór strojów Powstania Styczniowego z 1863r. oraz stroje żołnierskie.
Gościem specjalnym był Zespół Folklorystyczny Klekociaki, który wystąpił z koncertem pod nazwą „Muzyczne Barwy Niepodległej”. Była to prawdziwa lekcja historii ukazana za pomocą muzyki, tańca i śpiewu!

źródło: GOKiS w Filipowie
oprac.ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook