Dodana: 13 wrzesień 2021 21:21

Zmodyfikowana: 13 wrzesień 2021 21:21

Janowskie Święto Tkactwa i Tradycji

W niedzielę (12.09) Izba Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie gościła tłumy turystów i mieszkańców na Festiwalu "Janowskie Święto Tkactwa i Tradycji". W tym dniu, w podwórzu Izby Tkactwa odbywały się warsztaty i pokazy garncarskie, kowalskie, rzeźbiarskie, plecionkarskie, łyżkarskie, wikliniarskie, zabawkarskie.

tkanina i krosna

Podczas wydarzenia nie zabrakło stoisk z pysznym swojskim jedzeniem i słodkościami oraz innymi atrakcjami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kwasówce "Warkocze i Falbanki", Koło Gospodyń Wielskich "Przystawianki" oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Sitawce.

Można było zaopatrzyć się w lokalne przysmaki i produkty takie jak sery, chleby, miody, wędliny, mrowiska, i wiele innych.

W Izbie Tkactwa prowadzone były warsztaty tkania krajki i pokazy tkania na 100-letnich krosnach.

Całe rodziny brały udział w grach i zabawach ph. „W co się bawili nasi dziadkowie”, a najmłodsi i nie tylko, korzystali z bezpłatnych dmuchańców oraz animacji i wielu innych atrakcji.

Razem spędzany czas umilała muzyka ludowa w wykonaniu Kapeli Butrynów.

W trakcie Festiwalu miało miejsce podsumowanie XXIX Konkursu na tkaninę dwuosnowową Janów 2021 ph. „W kręgu tradycji…” oraz otwarcie wystawy pokonkursowej. Można ją zwiedzać do 15 października w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego, gdzie prezentowana jest także wystawa prac wykonanych przez uczestników warsztatów tkackich organizowanych w naszym ośrodku w okresie VII - VIII 2021, ekspozycja dywanów , makat oraz eksponatów związanych z tkactwem i lokalnym rękodziełem.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021. Wydarzenie Festiwal „Janowskie Święto Tkactwa i Tradycji” wpisane zostało w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2021.


źródło: GOK,SiT w Janowie
oprac.: Paulina Dulewicz
fot. mini.: Małgorzata Sawicka

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook