Dodana: 20 wrzesień 2019 12:11

Zmodyfikowana: 20 wrzesień 2019 12:11

Europejskie Dni Dziedzictwa w Orli

W sobotę, 7 września br. w Orli miały miejsce wydarzenia kulturalne związane z Europejskimi Dniami Dziedzictwa. Tegoroczne EDD odbyły się pod hasłem ,,Polski splot”. Ich celem było przedstawienie różnorodności kulturowej regionów Polski - w naszym wypadku województwa podlaskiego

Otwarte walziki ustawione na ludowych narzutach. Walizki otwarte na wewnętrznej stronie wieka umieszczone są zdjęciaEDD w Orli (4).JPG

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w Orli odbyły się warsztaty krawieckie ,,Etno-kreacje” dla dzieci prowadzone przez Fundację Futurum,  wystawa ikon w cerkwi pw. św. Michała Archanioła pisanych przez młodzież na warsztatach wakacyjnych, prezentacja wystaw fotograficznych autorstwa Dariusza Myhana pt. Na styku kultur, Kaflarnia, Strychy i Podlaskie kąty. Można było tez zobaczyć filmy -  Piotra Nesterowicza pt. ŻYDZI, PRAWOSŁAWNI, POLACY - Hyla Husi (teledysk utworu śpiewanego przez dzieci z Orli) i film realizowany  w ramach projektu Równać Szanse 30 lat wolności 1989 – 2019.
Odbył się także recital Marka Jarosza, gitarzysty, kompozytora, wokalisty.

Zakończeniem imprezy było ognisko integracyjne przygotowane przez sołtysa i mieszkańców Orli, Fundację Futurum oraz pracowników GOK w Orli.

EDD po raz pierwszy została zorganizowana w 1985 roku z inicjatywy Rady Europy. Polska włączyła się w organizację wydarzenia w 1993 roku. Od tamtej pory każdego roku w różnych miejscach kraju odbywają się koncerty, warsztaty, zabawy, pokazy filmów i inne wydarzenia, które angażują dzieci, młodzież i dorosłych.

Koordynatorem EDD w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

 

źródło: Gminny Ośrodek Kultury w Orli
oprac.ak

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook