Dodana: 9 wrzesień 2018 15:13

Zmodyfikowana: 9 wrzesień 2018 15:22

Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego i Podlaskie ziołami pachnące. Wspólne świętowanie w skansenie

Piękna pogoda wyjątkowo sprzyjała w tym roku zarówno dorocznej imprezie z ziołami w roli głównej jaki i inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa w Podlaskiem. W niedzielę, 9 września białostocki skansen odwiedziły tłumy białostoczan, a występy regionalnych kapel, liczne pokazy, konkurs na najlepszą nalewkę i liczne stragany z przysmakami z podlaskich spiżarni z pewnością zadowoliły nawet najwybredniejsze gusta.

Ilustracja do artykułu EDD1.jpg

- Dzisiaj skansen pachnie ziołami, Podlaskie pachnie ziołami – mówił w niedzielę w skansenie wicemarszałek Maciej Żywno. - Ale dzisiaj chciałem też zaprosić państwa na wspólne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Jesteśmy w Europie jedną wspólnotą, z naszą podlaską wieokulturowością, jesteśmy częścią składową wielkiej europejskiej rodziny, różnorodności, która powinna nas łączyć. To okazja do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach.

Motywem przewodnim tegorocznej, 26. edycji EDD (w dniach 8-9 i 15-16 września) jest hasło „Niepodległa dla wszystkich”. W Podlaskiem obchody odbywają się w całym regionie: m.in. Białymstoku, Orli. Poprzez tegoroczne obchody organizatorzy EDD chceli pokazać jak wiele można odczytać w zabytkach – niemych świadkach historii – dziejów naszych przodków i ich spuścizny, uzmysłowić jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności.

Ale niedziela 9 września w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej była też wspaniałą okazją, by poznać bliżej podlaskie zioła i ich zastosowanie. Podczas festynu „Podlaskie Ziołami Pachnące” można było spróbować ziołowych i leczniczych nalewek oraz posłuchać wykładów o ich produkcji, obejrzeć żywą pasiekę, uzupełnić zapasy miodu, kupić zioła i produkty regionalnej kuchni.

Festynowi, który jest częścią tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, będą towarzyszyło otwarcie wystawy plenerowej poświęconej wiatrakom autorstwa Artura Gawła oraz Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”. Współorganizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

(mk)

 

facebook