Dodana: 22 sierpień 2018 08:41

Zmodyfikowana: 22 sierpień 2018 08:44

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018!

Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego serdecznie zaprasza do udziału w kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W 2018 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten niezwykle ważny jubileusz stanie się również motywem przewodnim tegorocznej 26. edycji EDD, która w dniach 8-9 i 15-16 września odbędzie się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

Ilustracja do artykułu img68.jpg

Tematem tym Narodowy Instytut Dziedzictwa - ogólnopolski koordynator wydarzeń pragnie  przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości, ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków, którzy w trudnych czasach zaborów nie zapomnieli o swojej polskości, nie szczędzili trudu i ofiary, niejednokrotnie z własnego życia. Poprzez tegoroczne obchody EDD chcemy nauczyć Polaków odczytywania w zabytkach – niemych świadkach historii – dziejów tych ludzi i ich spuścizny, uzmysłowić jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności. Tegoroczna edycja to również szansa na zbudowanie wspólnoty, lekcję patriotyzmu i pokazanie złożonych, wielokulturowych dziejów naszego kraju, okazja do przywołania pamięci i szacunku dla tych, którzy za Niepodległą oddali życie. Poznanie i zrozumienie różnorodnego dziedzictwa w kontekście historycznym i społecznym to lepsze zrozumienie społeczeństwa, w którym żyjemy.

Szczególnie zachęcamy do organizacji wydarzeń w aspekcie edukowania o obiektach związanych z samorządnością czy budowaniem wolnej Polski, a na co dzień nieudostępnianych do zwiedzania (np. ratusze i inne obiekty jednostek organizacyjnych gmin). Wydarzeniami tego typu może być otwarcie do zwiedzania zabytkowych obiektów użyteczności publicznej, warsztat, koncert czy konkurs.

 

Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Jego obchody będą okazją do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach. 

 

Udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa to możliwość promocji Państwa instytucji, organizacji, gminy, powiatu, zabytku, działalności, także poza województwem, gdyż informacje o organizowanym wydarzeniu będą zamieszczane na ogólnopolskiej stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ogłaszane w lokalnych mediach oraz materiałach drukowanych wydanych na okoliczność całego przedsięwzięcia.

 

W związku z tym, iż Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego jest koordynatorem EDD w regionie, gorąco zachęcamy Państwa do inicjowania, organizacji wydarzeń i nadsyłania zgłoszeń na poniższy adres mailowy marta.pacewicz@wrotapodlasia.pl

 

Poniżej linki z informacjami ogólnymi dotyczącymi EDD.

http://edd.nid.pl/page/section?code=eddpoland&name=EDD-w-Polsce

http://edd.nid.pl/page/section?code=Inspiracje EDD 2017&name=Regulamin-EDD-

http://edd.nid.pl/page/section?code=Jak wziąć udział w EDD&name=Jak-wziac-udzial-w-EDD-

http://edd.nid.pl/page/news?id=58&title=Nowy-system-identyfikacji-wizualnej---nowy-wizerunek-Europejskich-Dni-Dziedzictwa

 

W załączeniu regulamin EDD 2018 i poradnik jak zostać orgaznizatorem EDD

 

 

Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP

fot. Narodowy Instytut Dziedzictwa 

 

Pliki do pobrania

facebook