Dodana: 14 wrzesień 2018 14:45

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2018 14:48

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 w województwie podlaskim!

Marszałek Województwa Podlaskiego zaprasza do uczestnictwa w kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W 2018 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten niezwykle ważny jubileusz jest również motywem przewodnim tegorocznej 26. edycji EDD, która odbywa się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Pierwsza odsłona EDD 2018 w naszym regionie odbyła się w ubiegły weekend, a kolejna już w 15 i 16 września. Zapraszamy do zapoznania się z programem.

Ilustracja do artykułu edd.jpg

Tematem tym Narodowy Instytut Dziedzictwa - ogólnopolski koordynator wydarzeń pragnie  przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości, ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego, w który zaangażowało się wiele wybitnych postaci i całe zastępy zwykłych Polaków, którzy w trudnych czasach zaborów nie zapomnieli o swojej polskości, nie szczędzili trudu i ofiary, niejednokrotnie z własnego życia. Poprzez tegoroczne obchody EDD chcemy nauczyć Polaków odczytywania w zabytkach – niemych świadkach historii – dziejów tych ludzi i ich spuścizny, uzmysłowić jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności.

 

Województwo podlaskie to wyjątkowy region, pełen miejsc szczególnie ważnych w historii Polski, który zawsze skupiał to bogactwo tradycji, obyczajów, języków, religii i narodowości ją tworzących. Poprzez pokazanie złożonych, wielokulturowych dziejów naszego regionu mamy okazję do przywołania pamięci i szacunku dla tych, którzy tu przez wieki żyli i tworzyli podwaliny naszej tożsamości. Poznanie i zrozumienie lokalnego dziedzictwa w kontekście historycznym i społecznym, to także lepsze zrozumienie społeczeństwa w którym żyjemy, szansa na zbudowanie lub wzmocnienie więzi nas łączących.

 

Zachęcamy Państwa do aktywnego uczestnictwa -  zwiedzania zabytków i zanurzenia się w opowieściach o ciekawych czasach i ludziach. Mamy nadzieję, że doświadczanie wspólnego dziedzictwa będzie doskonałym sposobem na świętowanie odzyskania niepodległości przez Polskę!
 

Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Jego obchody będą okazją do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach. 

 

Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP

 

Pliki do pobrania

facebook