Dodana: 30 kwiecień 2020 15:50

Zmodyfikowana: 30 kwiecień 2020 15:50

Zaśpiewajmy na 3 maja razem z Podlaskim Instytutem Kultury

Rodzinne lub samodzielne wykonanie piosenki „Witaj Majowa Jutrzenko” – to jedna z propozycji Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK) na nadchodzące święto Konstytucji 3 maja. Nagranie z nutami będzie dostępne w czasie weekendu majowego na stronie internetowej PIK.

Ilustracja do artykułu PIK.webp

Dla wszystkich, którzy uwielbiają śpiewać PIK proponuje w dniu obchodzonego w całej Polsce święta państwowego w 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, samodzielne wykonanie  “Mazurka Trzeciego Maja”. Pieśń powstała czterdzieści lat po tym istotnym dla naszych dziejów wydarzeniu, podczas powstania listopadowego. Słowa do popularnej w ówczesnym czasie melodii napisał autor wierszy patriotycznych Rajnold Suchodolski. W 1919 roku zmiany w tekście pieśni zostały dokonane przez poznańskiego poetę Adam Kompfa.

Podlaski Instytut Kultura proponuje śpiewanie tej pieśni i to na głosy wspólnie z instruktorami PIK – Mariuszem Żwierko i Martą Szałkiewicz. Nagranie z nutami będzie dostępne w czasie majówki  na stronie PIK. Następnie nagranie z rodzinnym śpiewem – jako efekt nauki  - można wysłać na adres: animacja@pikpodlaskie.pl

Dla tych, którzy którzy są mają ochotę, aby ten miły, majowy czas wypełnić muzyką, PIK przygotował śpiewnik patriotyczny, a w nim kilkanaście najbardziej znanych i lubianych utworów. W ten świąteczny weekend  nasze domy będą przystrojone biało-czerwonymi flagami. Warto również w te dni zadbać o biało-czerwony akcent ubioru i samodzielnie wykonać kotylion. Najlepiej oglądając film instruktażowy PIK.

Zgodnie z propozycjami Podlaskiego Instytutu Kultury możemy ozbobić nasz strój wykonując samodzielnie kotylion, przypomnieć sobie słowa patriotycznych pieśni, oraz wsłuchać się w pieśń, która jest symbolem pierwszej ustanowionej w Europie konstytucji.

Wszystkie propozycje możemy zobaczyć dostępne na stronie: Biało czerwona majówka z PIK 

Źródło: Podlaski Instytut Kultury

oprac. Cezary Rutkowski

Fot.: Anna Augustynowicz / UMWP w Białymstoku

facebook