Dodana: 19 styczeń 2019 11:41

Zmodyfikowana: 19 styczeń 2019 15:54

Żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00 do soboty do godziny 19.00. W tym czasie flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

Ilustracja do artykułu 120631.jpg

Pożegnanie Prezydenta

Od czwartku od godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku była wystawiona trumna prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stamtąd w piątek o godz. 17 wyruszył kondukt, który  ulicami Gdańska przeszedł do Bazyliki Mariackiej.

Pogrzeb Pawła Adamowicza rozpocznie się  w sobotę o godz. 12.00 i będzie transmitowany na telebimach rozstawionych w różnych punktach Gdanska.

Również białostoczanie, którzy  chcieliby wspólnie oglądać transmisję z gdańskich uroczystości pogrzebowych będą mieli taka możliwość. W sobotę od godz. 12.00 zostanie udostępniona sala z dużym ekranem w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3. 

Białystok pożegna prezydenta Gdańska o godz. 12 - kiedy w mieście rozlegnie się dźwięk syren. 

Prezydent RP ogłosił żałobę 

Do tragicznych wydarzeń doszło w niedzielę, 13 stycznia, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W czasie "Światełka do Nieba" Paweł Adamowicz został kilkakrotnie ugodzony nożem przez 27-letniego mężczyznę, mieszkańca Gdańska. Lekarze przez kilkanaście godzin walczyli o jego życie. Informacja o śmierci prezydenta Adamowicza dotarła do mediów w poniedziałek po godz. 14.00. Paweł Adamowicz miał 53 lata. Funkcję prezydenta Gdańska pełnił od 1998 r.

"W środę Prezydent Andrzej Duda skierował do kontrasygnaty Prezesa Rady Ministrów rozporządzenie w sprawie wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie Prezydenta RP zostało w czwartek kontrasygnowane przez Premiera Mateusza Morawieckiego. Rozporządzenie w sprawie żałoby zostało dziś podpisane przez Prezydenta i wysłane do Dziennika Ustaw."- poinformowały słuzby prasowe Prezydenta RP.

Zgodnie z rozporządzeniem żałoba będzie obowiązywać od piątku od godziny 17.00, to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny z ciałem Prezydenta Gdańska do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty do godziny 19.00.

W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe. 

oprac.ak
fot. UM Gdańsk

facebook