Dodana: 20 luty 2015 10:11

Zmodyfikowana: 20 luty 2015 10:11

Spotkanie premier Ewy Kopacz z premierem Węgier

W czwartek 19 lutego remier Ewa Kopacz rozmawiała w Warszawie z premierem Viktorem Orbánem m.in. o relacjach UE-Rosja i sytuacji na Ukrainie. „Dla nas jedność Unii Europejskiej i potępienie agresji jest rzeczą fundamentalną” - podsumowała spotkanie szefowa polskiego rządu.

"W szczerej i trudnej rozmowie oznajmiłam panu premierowi Orbánowi, że jedność państw Unii Europejskiej i państw Grupy Wyszehradzkiej wobec sytuacji na Ukrainie ma fundamentalne znaczenie "- powiedziała premier Ewa Kopacz. Obie strony zgodziły się, że w obliczu obecnych wyzwań, zachowanie jedności, zwłaszcza jeżeli chodzi o podejmowanie konkretnych decyzji dotyczących sytuacji na Ukrainie, jest wartością gwarantującą skuteczność działania.

Przyjaźń między Polską a Węgrami

"Polskę i Węgry zawsze łączyła prawdziwa, a nie tylko przysłowiowa przyjaźń "- podkreśliła premier Ewa Kopacz. Szefowa rządu przywołała postać bohatera Polski i Węgier gen. Józefa Bema, który walczył w powstaniu listopadowym i dowodził wojskami w powstaniu węgierskim. "W nim splata się wspólnota historii i wspólnota wartości" - dodała premier Ewa Kopacz.

„Dług wdzięczności Polski i Węgier”

Szefowa rządu wyraziła dumę z tego, że oba kraje, po latach niewoli, są dziś członkami Wspólnoty Europejskiej. "W naszej wspólnej historii Polska i Węgry zawsze traciły, kiedy w polityce międzynarodowej prawo zastępowała siła "- podkreśliła premier Ewa Kopacz, wskazując, że Ukraina ma prawo decydować o swoim losie. Szefowa polskiego rządu zaznaczyła, że "oba kraje mają dług wdzięczności wobec tych, którym odmawia się prawa do niepodległości".

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook