Dodana: 11 październik 2019 15:51

Zmodyfikowana: 13 październik 2019 21:55

Wybory do sejmu i senatu. W piątek o północy rozpoczyna się cisza wyborcza

Cisza wyborcza rozpocznie się na 24 godziny przed dniem głosowania, a więc już w najbliższy piątek o północy, i potrwa do jego zakończenia.

Ilustracja do artykułu wybory.jpg

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

W czasie ciszy wyborczej nie można też upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Złamanie zakazu, grozi grzywną od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tych zakazów, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.  Przypadki naruszenia ciszy wyborczej należy zgłaszać Policji.


Państwowa Komisja Wyborcza

źródło: Państwowa Komisja Wyborcza 
oprac.ak

facebook