Wigilia Paschalna
To trzeci i ostatni dzień Triduum Paschalnego. Wielka Sobota jest dla wiernych dniem wyciszenia, zadumy i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa.
Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów. Cały dzień wierni przynoszą ustrojone bukszpanem i białymi serwetkami koszyczki, w których znajdują się przede wszystkim chleb, jajko, kiełbasa, chrzan, sól i kawałek ciasta. W święconce nie może zabraknąć cukrowego baranka.
Pokarmy włożone do koszyczka maja swoją symbolikę np.: jaja to symbol nowego życia, chrzan i sól to ochrona przed zepsuciem.
Święconkę po przyniesieniu do domu stawia się na stole wielkanocnym. Zgodnie z tradycją, powinno być to pierwsze danie śniadania wielkanocnego.
W Wielka Sobotę przez cały dzień trwa w kościołach adoracja przy Bożym Grobie.
Wieczorem rozpoczyna się Liturgia Wielkiej Nocy. Jej pierwszym punktem jest poświęcenie ognia i zapalenie świecy paschalnej. Następnie kapłani wnoszą zapalona święcę do ciemnej świątyni powtarzając trzykrotnie „Oto światło Chrystusa” – wierni zapalają od paschału przyniesione przez siebie świece.
Ważnym elementem jest odnowa przyrzeczeń chrztu św.
Następnie rozbrzmiewają dzwony i zgromadzeni odśpiewują Alleluja już z towarzyszeniem organów.
Podobnie jak w ubiegłych latach w Białymstoku pokarm będzie można poświęcić też na Rynku Kościuszki. Uroczystość rozpoczyna się o godz. 12.00. Pokarmy poświęci Abp. Tadeusz Wojda.
Z koszyczkiem można również przyjść na Stadion Miejski. Tam święcenie pokarmów odbędzie się o godz. 13.00
oprac.ak
fot.pixabay